Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Eurozóna sa zmení, niektoré štáty odídu, avizoval Fico
Zdielať na

Eurozóna sa zmení, niektoré štáty odídu, avizoval Fico

V takej podobe, v akej sa dnes nachádza eurozóna, už ďalej existovať nebude, vyhlásil v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo premiér Robert Fico (Smer-SD). Členom eurozóny je v súčasnosti 17 európskych štátov.

Podľa premiéra Fica totiž príde obdobie, keď sa  ukáže, že niektoré krajiny nie sú schopné držať krok, najmä čo sa týka konsolidácie verejných financií a dodržiavania záväzkov. "A jeden, možno dva štáty nebudú súčasťou eurozóny," tvrdí predseda vlády. V krátkom čase sa podľa jeho slov bude musieť vyriešiť otázka Grécka.

Odchod Grécka Slovensku ublíži

"Sú krajiny, ktoré tvrdia, že neriadený odchod Grécka u eurozóny by bol veľmi drahý, nákladný a poškodil by celú Európu," dodal. Keby Grécko skolabovalo a neriadene by opustilo eurozónu, Slovensku by to podľa Fica veľmi poškodilo. Na budúci rok by sme nemali hospodársky rast dve percentá, ale zaznamenali by sme prepad o štyri percentá.

Fico však priznal, že ak Grécko nebude schopné plniť si svoje záväzky, malo by eurozónu riadene opustiť. "V tejto fáze si myslím, že Grécko si neplní povinnosti, neustále žiada o ďalšie výnimky a o čas," poznamenal.

Euro na Slovensku chce Fico aj Frešo

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo zdôraznil, že medzi ním a Ficom existuje v týchto otázkach zhoda. Obaja chcú aj naďalej ako menu euro, chcú Slovensko "v prvej lige" a odmietajú grécku či španielsku cestu. Slovensko musí byť podľa predsedu vlády úspešné a v eurozóne musí ostať. "Trváme na tom aj za cenu politickej popularity, hovorím o sebe aj mojej starne, že Slovensko musí dostať verejné financie pod kontrolu v roku 2012 a 2013," povedal.

Modrí by konsolidovali inak

Práve v otázke ozdravovania verejných financií sa však už Fico s Frešom nezhodnú. Líder opozičnej strany si myslí, že súčasná vláda pripravuje opatrenia, ktoré rušia nové pracovné miesta, zvýšia nezamestnanosť a ohrozujú živnostníkov a malých podnikateľov. Frešo dodal, že jeho strana by pravdepodobne zvyšovala nepriame dane.

Investori vraj odídu

"Nepriama daň má pomerne spravodlivý charakter. Postihuje spotrebu a nie tých, ktorí sú aktívni," tvrdí. Frešo sa tiež pýtal Fica, na čo mu bude znížená DPH, keď ich opatrenia ohrozujú malých podnikateľov a firmy, ktoré majú platiť väčšia dane, sa odsťahujú do Rumunska. "Nebudem drhnúť ľudí, ako by to robila pravica," reagoval premiér, ktorý si stojí za tým, že bremeno konsolidácie by na svojich pleciach mali niesť najmä bohatí ľudia a firmy.

Zachrániť krajiny eurózony v zlej ekonomickej situácii má pomôcť euroval. Ten sa možno bude ďalej navyšovať. Viac v reportáži Richarda Juriša.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články

Najčítanejšie