Laparoskopicky sa u nás operuje podstate menej pacientov ako vo svete
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Na Slovensku sa zoperuje laparoskopicky len približne 20 % pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, čo znamená, že väčšina pacientov podstupuje výkon klasicky otvorene. Vo svete je však trend presne opačný, laparoskopicky sa operuje až 80 % prípadov. S cieľom zmeniť prístup k laparoskopickým a robotickým operáciám na Slovensku sa v Bratislave uskutočnil druhý ročník medzinárodnej konferencie Videoonkochirurgia.sk, ktorej hlavným organizátorom je Chirurgická klinika a transplantačné centrum Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine. V rámci podujatia sa zamerali najmä na oblasť laparoskopických či robotických operácií u tak zložitých výkonov, ako sú onkochirurgické operácie pečene a pankreasu.
"Na Slovensku by sme na dobrých pracoviskách mali operovať laparoskopicky alebo roboticky viac ako 60 % pacientov a na špičkových pracoviskách viac ako 80 % pacientov," uviedol chirurg z Chirurgickej kliniky a Transplantačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine Alexander Ferko. Zatiaľ čo laparoskopické výkony ako odstránenie žlčníka alebo operácia prietrže sú samozrejmosťou a sú dostupné pre väčšinu pacientov, tzv. zložitejšie laparoskopické výkony konečníka, hrubého čreva, pečene a pankreasu sú stále pre našich pacientov dostupné len na niektorých pracoviskách. "Stav vedeckého poznania a klinické dáta hovoria v prospech týchto mini-invazívnych výkonov. Pre pacienta prinášajú rýchlejšiu rekonvalescenciu pri porovnateľnej onkologickej radikalite a čo je asi najdôležitejšie, s menším počtom pooperačných komplikácií," dodal Alexander Ferko.
Svetový líder v robotickej kolorektálnej chirurgii Profesor Amjad Parvaiz z Veľkej Británie vysvetlil, ako sa práve robotická chirurgia etabluje nielen v brušnej chirurgii, ale i v urológii a v gynekológii s cieľom prinášať lepšie výsledky liečby. Profesor Bjorn Edwin z Osla prezentoval aktuálne novinky z oblasti chirurgie pečene. Po 30 rokoch je totiž na svete vedecký dôkaz o tom, že laparoskopická chirurgia pečene je prínosnejšia a naviac pre spoločnosť lacnejšia v porovnaní s otvorenými operáciami. Profesor Uwe Wittel z Nemecka priniesol najnovšie poznatky o laparoskopických výkonoch na pankrease a docent Ivanecz zo Slovinska prezradil technické detaily na samotných výkonoch na pečeni. Slovenskí lekári pod vedením Alexandra Ferka po prvý krát prezentovali výsledky testovania nového operačného postupu pre rakovinu konečníka, ktorý významne znižuje závažné pooperačné komplikácie a potrebu vývodu, čím zefektívňuje liečbu a následnú rekonvalescenciu.
.