Jasno
32°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Johson sa predčasne vráti z New Yorku, nevylúčil, že parlament opäť rozpustí
Zdielať na
Noviny.sk

Johson sa predčasne vráti z New Yorku, nevylúčil, že parlament opäť rozpustí

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson sa rozhodol už v utorok večer, teda skôr, ako bolo naplánované, vrátiť z Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku do Londýna. Premiér tým reaguje na najnovší vývoj na domácej politickej scéne, a predovšetkým na utorňajší rozsudok Najvyššieho súdu Veľkej Británie. Ten rozhodol, že pokus o zastavenie činnosti parlamentu zo strany Johnsona pred blížiacim sa brexitom bol nelegálny.

"Zásadne nesúhlasím s rozhodnutím sudcov a nemyslím si, že je správne," vyhlásil Johnson v new Yorku. Dodal síce, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi rozpustiť opäť.

Johnson tak bude naspäť v Londýne akurát načas na to, aby stihol rokovanie opäť zvolaného parlamentu, ktoré predseda Dolnej snemovne John Bercow zvolal na stredu ráno.


Sudcovia britského Najvyššieho súdu v utorok jednohlasne rozhodli, že nariadenie prerušiť zasadnutie Dolnej snemovne britského parlamentu je "neplatné a bez účinku". Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Opoziční poslanci, medzi nimi i líder labouristov Jeremy Corbyn, po vyhlásení verdiktu vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby rezignoval na svoju funkciu. "Jeho pozícia je neudržateľná a aspoň raz by mal mať odvahu urobiť správnu vec a rezignovať," povedala aj poslankyňa zo Škótskej národnej strany Joanna Cherry.

Najčítanejšie