Na dosiahnutie práv osôb s autizmom sú nevyhnutné legislatívne zmeny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Finančné zabezpečenie terapií detí s autizmom, viac odborných psychológov a psychiatrov, individuálne plány štúdia, šanca pracovať či preukazy o autizme. Aj toto na Slovensku chýba osobám s Aspergerovým syndrómom čiže poruchou autistického spektra. Problémy, ktorým čelia osoby s touto diagnózou, odzneli dnes na konferencii Ignorovaní, diskriminovaní a prehliadaní - autisti a ich rodiny, ktorú zorganizovala podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa odhadov je na Slovensku okolo 40-tisíc osôb s poruchou autistického spektra. Ďuriš Nicholsonová podotkla, že je čas bojovať za ich práva, na čo ale chýba aj legislatíva. Odborná diskusia má navrhnúť riešenia a požiadavky na zmeny a prijatie príslušných opatrení. Adresované sú politikom, tých však na konferencii bolo veľmi málo. Na konferencii spustili Petíciu za riešenie každodenných problémov ľudí s autizmom, podpísať ju možno na internete, ale aj v uliciach.
Včasná terapeutická intervencia podľa odborníčky na Aspergerov syndróm Silvie Poláčkovej by sa mala začať v predškolskom veku do štyroch rokov. Terapia by mala byť intenzívna. „Ak sa začne včas, výhľady na lepšiu budúcnosť dieťaťa sa zlepšujú, majú väčšiu pravdepodobnosť sa začleniť do školského kolektívu a spoločnosti. Skríning detí, ktorý je povinný od januára, je krok dopredu," uviedla Poláčková. Včasná intervencia je prognosticky kľúčová aj podľa Daniely Ostatníkovej z Akademického centrum pre výskum autizmu Lekárskej univerzity UK. "Úspechom je to, že dnes už pediatri vedia, čo je autizmus a ako nasmerovať rodičov. Pred piatimi rokmi to tak nebolo," uviedla. Upozornila, že ide o dedičné ochorenie. Dedivosť génov je 60 až 90 percent. K rizikom patria aj vyšší reprodukčný vek rodičov či nezdravé prostredie. Podľa nej očkovanie nemôže spôsobiť autizmus. "Len u malého percenta ľudí je to možné, tak isto ako napríklad aj z antibiotik. Treba si dávať pozor na zdravie dieťaťa pri očkovaní," prízvukovala Ostatníková.
Odborníci na konferencii sa zhodli, že na Slovensku je nevyhnutné zabezpečiť viac odborných a diagnostických centier. „Diagnostika je takmer nemožná a len vďaka tretiemu sektoru ako tak funguje. Spoločnosť sa tvári, že v tomto štáte autizmus neexistuje,“ prízvukovala matka dieťaťa s autizmom a blogerka Natália Šultysová. Financovanie terapií je ďalší závažný problém, ktorý rodičia týchto detí musia riešiť sami, žiadna poisťovňa totiž terapie neprepláca.
Rodičia detí s autizmom upozorňovali aj na problém vzdelávania. Podľa nich sú ich deti v školách nežiaduce a problémom je aj nedostatok špeciálnych pedagógov či odborných asistentov. Na Slovensku nie je upravené ani to, aké špecifické potreby autisti majú. Podľa Branislava Lacka, človeka s autizmom, by pomohlo domáce vyučovanie cez web kamery, ktoré v zahraničí už funguje. Bolo by to lepšie aj preto, lebo autisti často zažívajú šikanu. Rodičia zároveň zdôraznili potrebu, aby o deti s touto diagnózou, ktoré nedokážu pracovať, bolo postarané v domovoch sociálnych služieb, aby sa nestalo to najhoršie. Lacko zdôraznil, že percento samovrážd u autistov je vysoké, až o desať percent vyššie ako u ostatnej verejnosti.
Zamestnať sa ľuďom s Aspergerovým syndrómom je tiež veľmi ťažké. Podľa Lacka je problémom, že väčšinou si zamestnávateľ myslí, že osoba s autizmom bude spôsobovať problémy. Pritom sa neusiluje zistiť, aké má schopnosti. „My nechceme doma sedieť a ľutovať sa, štát by nám mohol pomôcť tým, že by formou dotácií motivoval zamestnávateľov, aby nám dali šancu,“ povedal. „Treba riešiť aj otázku invalidného dôchodku. Autizmus nie je liečiteľný a nemá zmysel nám dávať lieky. Ďalším problémom je, že u nás na túto diagnózu je málo odborníkov,“ povedal. Dodal, že autistov pribúda a ak to štát nezačne riešiť, bude ho to veľa stáť na invalidných dôchodkoch a aj preto je dôležité umožniť autistom pracovať. Lacko podotkol, že na Slovensku chýbajú aj preukazy o autizme, ktoré by umožnili, aby sa s týmito osobami nezaobchádzalo zle, keď atypicky vystupujú. Takéto preukazy sa už osvedčili napríklad v Českej republike.
Autizmus je vývojová porucha, ktorú charakterizujú deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Postihnutie zahŕňa problémy porozumieť reči druhých a udržiavať zmysluplnú konverzáciu. Deficit v komunikácii je hlboko spojený s problémami pri vytváraní vzťahov – osoby s autizmom majú problémy udržiavať funkčnú komunikáciu s ostatnými, a teda majú veľmi obmedzené možnosti vytvárať vzťahy. Väčšina autistov s Aspergerovým syndrónom má normálnu všeobecnú inteligenciu, ale obvykle je značne nemotorná.