Lídri EÚ na neformálnom stretnutí v Budapešti: Fico zastupuje Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / V budapeštianskej Puskás Aréne sa v piatok 8. novembra dopoludnia začala neformálna schôdzka lídrov 27 členských štátov Európskej únie. SR zastupuje predseda vlády Robert Fico. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR.
Témy diskusie
Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sa lídri budú venovať spoločnému plánu na podporu konkurencieschopnosti.
digitalizácie a dekarbonizácie. Ďalšou témou bude prekonanie prílišnej závislosti európskych štátov od tretích krajín, a vytvorenie rovnakých podmienok pre hospodárstvo a podniky v rámci Únie.
Tieto témy budú prediskutované na základe správy o európskej konkurencieschopnosti, ktorú vypracoval bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, ako aj správy o spoločnom európskom trhu od bývalého talianskeho premiéra Enrica Lettu.
Treťou dôležitou témou je zvýšenie európskej obranyschopnosti a investícií do obrany. Podkladom pre túto diskusiu bude správa bývalého fínskeho premiéra Sauliho Niinistöa.
Predsednícka krajina
Maďarsko je aktuálne predsedníckou krajinou Rady EÚ. Neformálne zasadnutie Európskej rady sa koná deň po summite Európskeho politického spoločenstva, ktoré zorganizovali na tom istom mieste v Budapešti vo štvrtok. Zúčastnilo sa na ňom 42 hláv štátov a vlád, ako i lídrov EÚ, NATO.
"Medzi Európskou komisiou a Maďarskom sú závažné politické konflikty. Ja sám mám spory s pani predsedníčkou. Ale prijala naše pozvanie a k hosťovi sme zdvorilí. Preto sme nemali žiadne ostrú výmenu názorov, ani hádku. Bitky si vybojujeme až v Bruseli," hovorí Viktor Orbán, maďarský premiér.
Zmena stratégie voči Ukrajine
Slovenský premiér Robert Fico a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzvali vo štvrtok na večeri lídrov Európskej únie v Budapešti na zmenu európskej stratégie vo vzťahu k Ukrajine. Podľa predstaviteľov ostatných členských krajín súčasná stratégia funguje, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ EÚ, informuje TASR.
Aj ostatní lídri krajín Únie sú si však vedomí, že po nástupe Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta v januári budúceho roka by mohlo dôjsť k výraznému zníženiu, alebo úplnému zastaveniu pomoci USA pre Kyjev. Diskutovali preto o možnostiach, ako by v takomto prípade mali reagovať, uviedli predstavitelia.
Finančná zodpovednosť
Vo videu zverejnenom po summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) Fico povedal, že Slovensko bude proti tomu, aby EÚ prevzala úplnú finančnú zodpovednosť za Ukrajinu, ak USA pod vedením Trumpa obmedzia alebo ukončia svoju pomoc.
Dodal, že Únia musí v najbližšom období začať viac financovať opatrenia určené na boj s nelegálnou migráciou. "Zdôraznil som, že ak máme mať peniaze na Ukrajinu, musíme mať peniaze aj na problémy, ktoré ohrozujú EÚ podstatne viac," uviedol Fico.
Na potrebu novej stratégie vo vzťahu k Ukrajine upozornil už pred začiatkom summitu v Budapešti Viktor Orbán. "V Amerike sa zrodilo víťazstvo republikánov, čo pre nás európskych lídrov otvára otázku, či samotná Európa bude schopná udržať vojenskú a finančnú podporu pre Ukrajinu. Sú o tom vážne pochybnosti, takže bude potrebná nová európska stratégia," spresnil.
"Pokiaľ prídu návrhy na zvyšovanie finančnej pomoci na úkor členských štátov EÚ len preto, lebo veľký podporovateľ (USA) vypadáva z hry, Slovensko by sa takýchto hier nemalo zúčastniť, pretože konflikt nemá vojenské riešenie," vyhlásil premiér.
Podľa predsedu vlády je aktuálnou stratégiou EÚ to, že "Ukrajina musí túto vojnu vyhrať a že Rusko ju musí prehrať. Rovnako má EÚ stratégiu podporovať Ukrajinu vojensky a finančne, aby bola dostatočne silná pri vyjednávaniach."
Stratégie údajne nefungujú
Svojim partnerom však pripomenul, že z jeho pohľadu ani jedna z týchto stratégií nefunguje. Sú to "Pekné stratégie, ale nefunguje ani jedna". Podľa Fica je jasné, že Ukrajine sa vojensky nedarí a že "Sankčný systém nepoškodil Ruskú federáciu tak, ako sa očakávalo, a že (ruský prezident Vladimir) Putin má rekordnú podporu".
Fico uviedol, že v súčasnosti nie je jasné, aký postoj k Ukrajine zaujme nový americký prezident Donald Trump. Premiér si nemyslí, že by Trump ukrajinský konflikt riešil prostredníctvom sily. Vydať sa môže skôr cestou kompromisu alebo znížením podpory pre Ukrajinu. Súčasné stratégie EÚ po znížení podpory zo strany USA preto podľa neho nebudú aktuálne. "Ja si neviem celkom predstaviť, že by EÚ prevzala celú ťarchu podpory vojny na Ukrajine," konštatoval Fico.
Slovenská ekonomika stojí na automobilovom priemysle, a smerovanie k elektromobilite v Európskej únii je komplikované. "Nemajú kde vyrábať baterky, tak som informoval európsku radu, že Slovensko sa dohodlo s čínsku spoločnosťou, že ideme stavať fabriku na výrobu bateriek," dodával Fico.