Skoro jasno
22°
Bratislava
Eugénia
18.9.2024
Olympiáda žne pozitívne ohlasy, podľa médií dokázala Francúzov očariť
Zdielať na

Olympiáda žne pozitívne ohlasy, podľa médií dokázala Francúzov očariť

PARÍŽ / Organizátori končiacich letných hier v Paríži premenili francúzsku metropolu vo veľké ihrisko, kam sú všetci pozvaní, a vliali novú krv do žíl olympijskej značky, napísala dnes agentúra Reuters. Pozitívne ohlasy zožnú akcie aj v ďalších veľkých médiách, ktoré uvádzajú, že olympiáda prekonala očakávania a napokon strhla aj Francúzov. Niektoré analýzy však upozorňujú aj na pretrvávajúce problémy Paríža a výzvy, ako je napríklad udržanie spoľahlivosti hromadnej dopravy aj po skončení hier.

"Napriek všetkým predpokladom sa parížska olympiáda podarilo," píše na úvod svojho textu Reuters. Denník The New York Times (NYT) v titulku dnešného článku označuje hry za "triumf ambície", ktorý pozdvihol Francúzsko z pošmúrnej nálady. Podľa magazínu The Economist si zase Paríž za svoju "úchvatnú víziu" zaslúži zlatú medailu.

Svetové médiá pripomínajú, že pred začiatkom hier panovali silné pochybnosti ohľadom ich hladkého priebehu. Francúzsko za sebou malo nečakané parlamentné voľby, ktoré ju zanechali v politickom päte. Vojny na Ukrajine či v Pásme Gazy priživovali obavy z násilností. A Francúzi dávali najavo nezáujem o domácu olympiádu.

Veľká párty a ihrisko pod otvoreným nebom

"Akonáhle ale hry odštartovali, začali Francúzi blázniť," píše The Economist. "Veci fungovali, párty rástla, ľudia sa uvoľnili. Ľahostajné francúzske pokrčenie ramenami a (citoslovce) 'bof' nahradila všeobecná usmievavosť," uvádza NYT. Podobne situáciu komentujú aj niektoré francúzske listy, podľa denníka Libération olympiáda pobila mnohých Parížanov k znovuobjavovaniu mesta, ktoré prehliadali.

Médiá si tiež všímajú iný prístup francúzskych organizátorov, ktorí sa vyhli nákladným novým projektom a vybudovali dočasné športoviská blízko niektorých z najznámejších pamiatok metropoly. Reuters hovorí o "olympijskom ihrisku pod otvoreným nebom", denník NYT zase o premene Paríža na "okázalý, efektívny štadión".

Los Angeles plánuje urobiť OH bez postavenia nového trvalého športoviska

"Ako povedala členka parížskeho organizačného výboru Mária Barsacqová: 'Éra gigantizmu sa skončila. 'V súlade s týmto novým duchom plánuje (dejisko budúcoročnej letnej olympiády) Los Angeles usporiadať hry bez toho, aby postavilo jediné nové trvalé športovisko," napísal The Economist.

Iné médiá popisovali 33. letné hry tiež ako návrat k plnej sláve po olympiádach v Tokiu a Pekingu v rokoch 2021 a 2022, ktoré silno poznačili opatrenia proti šíreniu covidu-19. Tento rok si opäť mohli návštevníci užívať plné tribúny a domy jednotlivých výprav a akokoľvek aj v Paríži niektorí športovci mali pozitívne testy na koronavírus, súťaže to výraznejšie nenarušilo, uviedla televízia NBC News.

Ak nenastanú žiadne problémy pri dnešnom večernom záverečnom ceremoniáli, parížska olympiáda sa tiež zaobíde bez väčších bezpečnostných incidentov. Minister vnútra Gérald Darmanin už vyhlásil, že bezpečnostné zložky za svoju prácu dostávajú "krásnu zlatú medailu". Ako opisuje denník The Guardian, na bezpečnosť v Paríži dohliadali desaťtisíce policajtov, vojakov a pracovníkov súkromných agentúr.

Obavy z teroristických útokov 

Okrem ozbrojených útokov panovali pred hrami tiež obavy z toho, či znečistenie Seiny neprekazí plánované plavecké klánie v rieke pretekajúcej centrom metropoly. Športovci po nákladných intervenciách úradov a dlhých nejasnostiach nakoniec v jej vodách plávali, práce na vyčistení Seiny ale zďaleka nie sú pri konci, napísala agentúra AP.

Paríž bude mať pred sebou po hrách aj ďalšie výzvy, ako je pomoc ľuďom žijúcim na ulici, ktoré sa úrady pred olympiádou snažili nasťahovať do ubytovní v hlavnom meste aj mimo neho. V metropole vytvorili niečo vyše 200 nových miest pre ich trvalé ubytovanie, aktivista zapojený do podpory bezdomovcov Paul Alauzy ale denníku Le Monde povedal, že po hrách to budú mať v metropole ešte ťažšie. Rovnaký list cez víkend analyzoval tiež dobré fungovanie hromadnej dopravy počas olympiády a apeloval, že rovnakú kvalitu služieb ako návštevníci hier si zaslúžia tiež miestni.

Podľa denníka NYT si Francúzsko z hier odnesie nové sebavedomie, akokoľvek existujúce problémy nikam nezmiznú. "Aj keby sa politické problémy v najbližších týždňoch opäť vyostrili, akože sa takmer isto vyostrí, základná hrdosť z úctyhodného počinu, ktorý by nebol možný bez prispenia všetkých vrstiev spoločnosti, sa javí ako prínos, ktorý pravdepodobne vydrží dlho," napísal list.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy