Jasno
23°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Mexiko prerušilo diplomatické vzťahy s Ekvádorom
Zdielať na

Mexiko prerušilo diplomatické vzťahy s Ekvádorom

Zdroj: TASR

MEXICO CITY / Stalo sa tak po policajnej razii. Mexiko oznámilo, že po piatkovej razii polície na veľvyslanectve v Quite prerušilo diplomatické styky s Ekvádorom. Mexiko na svojej ambasáde poskytlo útočisko bývalému ekvádorskému viceprezidentovi Jorgemu Glasovi.

"Bývalý viceprezident bol ekvádorským súdnym systémom odsúdený do väzenia, dnes večer (v piatok) bol zatknutý a umiestnený (do väzenia) na príkaz kompetentných orgánov," uviedlo komunikačné oddelenie ekvádorského prezidenta vo vyhlásení. 

Mexiko o prerušení diplomatických vzťahov rozhodlo okamžite

"Ide o flagrantné porušenie medzinárodného práva a suverenity Mexika. Polícia Ekvádoru násilne vstúpila na naše veľvyslanectvo a zadržala bývalého viceprezidenta tejto krajiny, ktorý bol utečencom a vybavoval si azyl kvôli prenasledovaniu a obťažovaniu, ktorému čelil," napísal mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador na sociálnych sieťach.

Ministerka zahraničných vecí Alicia Barcena neskôr na sociálnej sieti X napísala, že Mexiko sa rozhodlo o okamžitom prerušení diplomatických vzťahov s Ekvádorom.

Pridala sa aj Nikaragua

Nikaragua nasledovala v sobotu 6. apríla Mexiko a prerušila diplomatické vzťahy s Ekvádorom. Reagovala tak na piatkovú raziu ekvádorskej polície na mexickom veľvyslanectve v Quite, kam polícia vtrhla a zadržala bývalého ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glasa, ktorý Mexiko žiadal o politický azyl. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu oznámila po tomto "nezvyčajnom a odsúdeniahodnom" zásahu, že sa rozhodla "prerušiť všetky diplomatické vzťahy s ekvádorskou vládou".

Zmienená razia ekvádorskej polície v priestoroch mexickej ambasády, ktoré sa považujú za nedotknuteľné a suverénne územie tejto krajiny, vyvolala v Latinskej Amerike rozsiahlu kritiku. Mexiko reagovalo prerušením diplomatických vzťahov, čomu sa neskôr pridala už zmienená Nikaragua. Raziu ostro odsúdili aj Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Peru, Kuba, Bolívia či Venezuela.

Glas čelí vo svojej vlasti obvineniam z korupcie, pričom na mexickej ambasáde sa ukrýval od decembra. Mexiko mu v piatok "po dôkladnej analýze" situácie udelilo politický azyl, čo vláda ekvádorského prezidenta Daniela Nobou označila za "nezákonný čin", keďže na Glasa bol vydaný zatykač.

Glas pôsobil v rokoch 2013 až 2017 ako viceprezident ľavicového prezidenta Rafaela Correu. V novembri si odpykal väzenský trest za korupciu v rozsiahlom škandále s brazílskym stavebným gigantom Odebrecht. Teraz však čelí obvineniam zo sprenevery verejných financií na obnovu po ničivom zemetrasení v roku 2016.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy