Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Karanténu lode s 3-tisíc ľuďmi na palube pre podozrenie na choleru po testoch zrušili
Zdielať na

Karanténu lode s 3-tisíc ľuďmi na palube pre podozrenie na choleru po testoch zrušili

PORT LOUIS / Výletná loď Norwegian Dawn s viac než 3-tisíc osobami na palube dostala v pondelok 26. februára povolenie zakotviť v ostrovnom štáte Maurícius v Indickom oceáne. Loď bola jeden deň v karanténe pre podozrenie na choleru, testy to však nepotvrdili. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Úrady na Mauríciu v nedeľu 25. februára lodi zabránili zakotviť v prístave metropoly krajiny Port Louis po tom, ako sa u 15 osôb na palube objavilo zvracanie a hnačky. Úrady odobrali na palube vzorky vody na analýzu, chorých izolovali. Podozrenie na choleru sa nepotvrdilo, chorí trpeli miernymi príznakmi gastroenteritídy vírusového pôvodu.

Podľa informácií úradov má najmenej 14 pasažierov a jeden člen posádky trpieť hnačkami a zvracať. Sú izolovaní vo svojich izbách. Väčšina z 2 184 pasažierov mala v nedeľu vyraziť na cestu domov. V rovnakom čase malo na loď v Port Louis nastúpiť 2 279 nových cestujúcich, uviedol prístavný úrad. Na lodi je aj 1 026 členov posádky.

Testujú aj potraviny

Úrady testujú na choleru aj potraviny na palube lode. Výsledky zatiaľ známe nie sú, úrady však vyjadrili spokojnosť po tom, ako testy vyvrátili podozrenie na prítomnosť cholery vo vode. Loď Norwegian Dawn vyrazila na svoju plavbu 13. februára z Juhoafrickej republiky. 

Loď Norwegian Dawn vyrazila na svoju plavbu 13. februára z Juhoafrickej republiky. Jej vlastník, americká spoločnosť Norwegian Cruise Line, oznámila, že u malého počtu pasažierov boli zaznamenané mierne príznaky žalúdočného ochorenia. "Vzhľadom na dodatočné testy vyžadované miestnymi úradmi pred vylodením vláda Maurícia odložila vylodenie aktuálnej plavby a nalodenie na ďalšiu plavbu o dva dni na 27. februára 2024," uviedla vo vyhlásení spoločnosť Norwegian Cruise Line.

Lodi nepovolili prístup do prístavu

V piatok 23. februára úrady na francúzskom ostrove La Réunion odmietli lodi povoliť vstup do prístavu pre gastrointestinálne ochorenia medzi cestujúcimi. Francúzska vláda aj regionálny zdravotnícky úrad považovali zdravotnú situáciu na palube lode za neuspokojivú. Úrady navrhli poslať na palubu lekárov, ktorí by vykonali testy. Lodná spoločnosť sa však niekoľkohodinovú medzizastávku na ostrove rozhodla zrušiť a pokračovať priamo na Maurícius.

Americký denník USA Today s odvolaním sa na miestne zdroje uviedol, že existuje podozrenie na choleru, oficiálne však potvrdené zatiaľ nebolo. Krajiny južnej Afriky už niekoľko mesiacov zažívajú jednu z najhorších epidémií cholery za posledné roky. Do polovice januára bolo v 13 postihnutých krajinách hlásených približne 200-tisíc prípadov ochorení a viac ako 3-tisíc úmrtí. Maurícius je v stave najvyššej pohotovosti, keďže na susedných Komorských ostrovoch sa tiež objavili prípady cholery.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy