Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
634. deň na Ukrajine: Obe hlavné mestá čelili dronovým útokom, tvrdia úrady
Zdielať na

634. deň na Ukrajine: Obe hlavné mestá čelili dronovým útokom, tvrdia úrady

KYJEV / Kyjev už druhú noc po sebe čelil niekoľkým vlnám útokov ruských dronov. Podľa miestnej vojenskej správy desať bezpilotných lietadiel protivzdušná obrana zostrelila. Starosta Moskvy Sobjanin zase informoval o zničení dronu letiaceho na Moskvu. V Chersonskej oblasti sa ukrajinským jednotkám podarilo vytlačiť ruské vojská 3 až 8 kilometrov od ľavého brehu rieky Dneper. Podľa južného velenia ukrajinskej armády nie sú Rusi schopní ostreľovať pravý breh z mínometov. Aj keď pokračujú v paľbe pomocou iných zbraní.

​Rusko tvrdí, že nad Moskvou zostrelilo ukrajinský dron

Rusko v noci na nedeľu uviedlo, že odrazilo dronový útok Ukrajiny, ktorý smeroval na Moskvu. "Systémy protivzdušnej obrany zmarili pokus o útok dronom na Moskvu v Bogorodskej mestskej časti. V dôsledku padajúcich trosiek nedošlo k žiadnym škodám ani obetiam," napísal starosta Moskvy Sergej Sobianin v aplikácii Telegram. Ruské ministerstvo obrany tiež tvrdilo, že protivzdušná obrana zničila ukrajinský dron nad menovanou mestskou časťou o približne 01.00 h miestneho času (23.00 h SEČ.).

Podľa DPA tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť. Ukrajinské vzdušné sily ešte v sobotu uviedli, že sa im podarilo zostreliť 29 z 38 dronov Šáhid iránskej výroby, ktoré sú známe ako kamikadze drony. Sú totiž vybavené výbušninami, ktoré sa vznietia okamžite po tom, čo dosiahnu svoj cieľ. Podľa údajov ukrajinských vzdušných síl ide o najvyšší počet dronov, ktoré ruské sily vypustili počas nočného útoku na Ukrajinu, od 30. septembra. Kyjev aj Moskva používajú vo vojne na Ukrajine veľmi často útočné aj prieskumné drony. Rusko medzitým v sobotu informovalo, že v Brianskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou zostrelilo ukrajinský dron. Moskva rozpútala na Ukrajine vojnu pred vyše 20 mesiacmi. Kyjev odoláva za pomoci vojenských dodávok zo Západu a opakovane deklaroval, že chce Krym, ktorý Rusko anektovalo ešte v roku 2014, dobyť späť.

Rusko druhú noc po sebe útočilo dronmi na ukrajinské hlavné mesto

Rusko druhú noc po sebe podnikalo intenzívne dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev, v nedeľu informovala miestna vojenská správa. Ukrajinské systémy protivzdušnej obrany podľa predbežných informácií zničili približne desať dronov Šáhid iránskej výroby, ktoré sú známe ako kamikadze drony.
Šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko na platforme Telegram uviedol, že ruské bezpilotné lietadlá útočili na Kyjev v niekoľkých vlnách a z rôznych smerov. "Preto bol v hlavnom meste niekoľkokrát vyhlásený letecký poplach," vysvetlil.

Po zničení desiatich kamikadze dronov v Kyjeve a jeho predmestí nehlásili žiadne "kritické škody" ani obete, uviedol Popko. Agentúra Reuters nevedela tieto tvrdenia bezprostredne overiť. Rusko už v noci na sobotu vypustilo smerom na územie Ukrajiny 38 dronov Šáhid, ukrajinské vzdušné sily podľa svojich vyjadrení zostrelili 29 z nich. Podľa Ukrajiny išlo o najvyšší počet dronov, ktoré ruské sily vypustili počas nočného útoku na Ukrajinu od 30. septembra.
Pri jednom z týchto útokov bol zasiahnutý objekt energetickej infraštruktúry na juhu Odeskej oblasti. V dôsledku útoku na mieste vypukol požiar, ktorý sa však podarilo rýchlo uhasiť, uviedli ukrajinské záchranné zložky. Energetická infraštruktúra bola okrem toho vystavená ruským útokom aj v Záporožskej oblasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Rusko sa počas zimy zrejme opäť zameria na útoky na energetické systémy na Ukrajine. Dodal však, že hoci Ukrajina "nemá 100-percetnú obranu" pred vzdušnými útokmi Ruska, jej vzdušná obrana je lepšia než vlani. 

Väznený ruský nacionalista Girkin chce kandidovať v prezidentský voľbách 

​Ukrajinská armáda tvrdí, že zatlačila ruské sily niekoľko kilometrov od Dnepra

Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že zatlačila ruské sily tri až osem kilometrov od brehov rieky Dneper. Ak by sa to potvrdilo, išlo o prvý významný postup, ktorý sa ukrajinskej armáde podarilo dosiahnuť počas jej už niekoľko mesiacov trvajúcej protiofenzívy, informuje agentúra AFP. "Predbežné čísla kolíšu od troch do ôsmich kilometrov v závislosti od špecifík, zemepisnej polohy či terénu na ľavom (východnom) brehu," uviedla hovorkyňa ukrajinskej armády Natalija Humeňuková. Nešpecifikoval pritom, či majú Ukrajinci už úplnú kontrolu nad oblasťou alebo to, či sa ruskí vojaci stiahli. "Nepriateľ stále pokračuje v delostreleckej paľbe na pravom brehu," uviedla hovorkyňa. Odhadom sa podľa nej sa v oblasti nachádza niekoľko desiatok tisíc ruských vojakov. "Máme pred sebou veľa práce," konštatovala.

Ukrajinské a ruské sily boli dlho pevne usadené na opačných stranách Dnepra na juhu Chersonskej oblasti po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo z pravého brehu rieky. Ukrajinci podnikli viacero snáh o prekročenie Dnepra, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil "úspešný" prelom. AFP upozorňuje, že vyhlásenia ukrajinských a ruských predstaviteľov nemožno nezávisle overiť. Predmostie na ľavom brehu Dnepra by Ukrajincom umožnilo podniknúť ofenzívu hlbšie smerom na juh. Takáto operácia by si však vyžadovala vyslanie väčšieho počtu mužov a výzbroje do ťažko dostupnej močaristej oblasti, píše AFP. K tomuto posunu vo vojne na Ukrajine prichádza po tom, čo sa Ukrajincom v rámci dlho očakávaného protiútoku spusteného v júni podarilo dobyť späť len hŕstku obcí na juhu a východe krajiny. Posledný výraznejší úspech zaznamenali ukrajinské sily v auguste, keď dobyli obec Robotyne na juhu Záporožskej oblasti.  

Súvisiace články

Najčítanejšie správy