Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
580. deň na Ukrajine: Americké tanky Abrams na Ukrajine budú zničené, tvrdí Kremeľ
Zdielať na

580. deň na Ukrajine: Americké tanky Abrams na Ukrajine budú zničené, tvrdí Kremeľ

KYJEV / Americké tanky Abrams na Ukrajine budú zničené, tvrdí Kremeľ. Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja. ​Experti potvrdili, že obec Przewodów vlani zasiahla raketa z Ukrajiny. Rusko zverejnilo zábery s údajne mŕtvym admirálom Viktorom Sokolovom. Najmenej 7 ľudí je zranených po ruských útokoch v Chersonskej oblasti. Ruská armáda podnikla ďalší útok na dunajský prístav Izmajil.

Americké tanky Abrams na Ukrajine budú zničené, tvrdí Kremeľ

Kremeľ v utorok 26. septembra uviedol, že americké tanky Abrams, ktoré Washington dodal Kyjevu, nezmenia výsledok ruskej ofenzívy na Ukrajine a budú zničené. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov tak reagoval na pondelkové vyhlásenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že prvá várka amerických tankov Abrams dorazila na Ukrajinu. "Nemôže to nijako ovplyvniť podstatu špeciálnej vojenskej operácie, jej výsledok," povedal Peskov novinárom. "Neexistuje žiadny všeliek, žiadna zbraň, ktorá by mohla zmeniť pomer síl na bojisku," dodal. Podľa jeho slov tanky Abrams podobne ako ostatné západné zbrane na Ukrajine "taktiež zhoria"

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Pre agentúru DPA to povedal Florian Vizan, riaditeľ rumunského čiernomorského prístavu Konstanca, informuje v utorok 26. septembra TASR.

Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste, priblížil Vizan, ktorý bol na predmetných rokovaniach prítomný. Dodal, že hrozba útokov často na ukrajinskej strane narušovala presun obilia z jednej lode na druhú. "Ukrajinci následne preventívne presúvajú svoje lode dočasne na rumunskú stranu," pokračoval. Preto vývoz obilia v súčasnosti trvá tak dlho, ozrejmil.

​Experti potvrdili, že obec Przewodów vlani zasiahla raketa z Ukrajiny

Poľskí vyšetrovatelia potvrdili, že raketa, ktorá vlani v novembri zasiahla poľskú obec Przewodów a zabila dvoch ľudí, bola vypálená z Ukrajiny. Napísal o tom poľský denník Rzeczpospolita s odvolaním na nemenované zdroje, informovala v utorok 26. septembra agentúra Reuters.

Výbuch rakety v Poľsku, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, vlani podnietil obavy, že by rusko-ukrajinský konflikt mohol eskalovať aj za hranice Ukrajiny. Akýkoľvek útok na člena NATO by totiž na základe článku 5 o spoločnej obrane spojencov mohol zatiahnuť Západ do potenciálne jadrového konfliktu s Ruskom. Varšava a predstavitelia NATO však krátko po incidente zmiernili napätie tvrdením, že pravdepodobne išlo len o zablúdenú ukrajinskú raketu, vystrelenú v rámci obrany pred ruskými útokmi, ktorá nedopatrením dopadla do susedného Poľska.

Poľskí vyšetrovatelia podľa nemenovaných zdrojov oboznámených so záležitosťou zistili, že raketa, ktorá dopadla v obci Przewodów, bola strela protivzdušnej obrany S300 5-W-5 odpálená z ukrajinského územia, uviedol denník Rzeczpospolita. "Táto raketa má dolet 75 až 90 kilometrov," citoval denník svoj zdroj. Dodal, že v tom čase sa ruské sily nachádzali na pozíciách, z "ktorých žiadna (takáto) ruská raketa nemohla zasiahnuť Przewodów". Ukrajina poprela, že by niektorá z jej rakiet dopadla v Poľsku. Rzeczpospolita uviedla, že ukrajinská strana neposkytla poľským vyšetrovateľom žiadne súvisiace dôkazy. 

Rusko zverejnilo zábery s údajne mŕtvym admirálom Viktorom Sokolovom

Veliteľ ruskej Čiernomorskej flotily Viktor Sokolov, ktorý údajne zahynul pri minulotýždňovom ukrajinskom útoku na budovu jej velenia na anektovanom Krymskom polostrove, sa v utorok 26. septembra objavil na záberoch z videokonferencie, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo obrany. TASR informuje podľa agentúry AFP. 

Admirál Sokolov sa podľa AFP zúčastnil na zasadnutí, ktorému predsedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. Na záberoch bol oblečený vo vojenskej uniforme. V osemminútovom videu sa Sokolov na obrazovke objavil niekoľkokrát bez toho, aby niečo povedal. Ruské ministerstvo obrany v krátkom vyhlásení potvrdilo, že schôdzka sa konala prostredníctvom videolinky v utorok, Sokolova však konkrétne nemenovalo. Kremeľ krátko predtým reportérom uviedol, že v súvislosti s veliteľom "nemá žiadne informácie" a otázky smeroval na ruský rezort obrany.

Ukrajina pritom v utorok oznámila, že Sokolov zahynul v dôsledku útoku, ktorý sa v Sevastopole na Kryme odohral 22. septembra. Okrem Sokolova tam podľa Kyjeva zahynulo aj ďalších 33 dôstojníkov. Moskva však údajné úmrtia dosiaľ nepotvrdila.

Najmenej 7 ľudí je zranených po ruských útokoch v Chersonskej oblasti

Najmenej sedem ľudí utrpelo v utorok zranenia pri ruských útokoch bojovými lietadlami a dronmi v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedli miestni predstavitelia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA. Niektoré zo zranení sú vážne a lekári stále bojujú za záchranu života ranenej 83-ročnej ženy, oznámil gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin na sociálnej sieti Telegram. Napísal, že ruské letecké akcie nad oblasťou sa v posledných dňoch výrazne zintenzívnili.

Rusko ostreľuje Ukrajincami ovládanú časť Chersonskej oblasti od vlaňajška, keď Moskva stiahla svoje ozbrojené sily z oblastného hlavného mesta Cherson. Prokudin dodal, že len v pondelok zahynulo v oblasti šesť ľudí a desať ďalších utrpelo zranenia. V utorok ruské ostreľovanie tiež nakrátko prerušilo železničné spojenie medzi Chersonom a mestom Mykolajiv.

Ruská armáda podnikla ďalší útok na dunajský prístav Izmajil

Ruská armáda v noci na utorok 26. septembra podnikla voči Ukrajine ďalšiu vlnu útokov, do ktorej nasadila 38 bezpilotných lietadiel. Ukrajinská armáda vo svojej zvodke informovala, že zneškodnila 26 z útočiacich dronov typu Šáhid 136/131. Ako uviedla agentúra AFP, pri útokoch bol znovu zasiahnutý aj dunajský prístav Izmajil v Odeskej oblasti, odkiaľ sa vyváža obilie z Ukrajiny.

Zástupkyňa velenia ukrajinskej armády pre sektor Juh Natalia Gumeňuková potvrdila, že zásah opäť dostala prístavná infraštruktúra, najmä sklady. V dôsledku jedného zo zásahov bolo poškodených asi 30 nákladných áut. Objavili sa aj informácie o dvoch zranených vodičoch kamiónov. V ohrození boli aj cestujúci autobusu, ktorý smeroval k štátnej hranici. Poškodené boli aj objekty na pohraničnom kontrolnom stanovišti.

Útok s použitím dronov hlásila v noci na utorok aj susedná Mykolajivská oblasť. Od ich trosiek po zostrelení systémami ukrajinskej protivzdušnej obrany vypukol požiar v jednej z poľnohospodárskych firiem. Gubernátor oblasti Vitalij Kim, objasnil, že v danom regióne bolo zostrelených šesť bezpilotných lietadiel typu Šáhid-136/131.

Letecký poplach bol vyhlásený aj v utorok skoro ráno, pričom sa týkal viacerých regiónov. Armáda v upozornení pre civilné obyvateľstvo uviedla, že letecký poplach pre riziko použitia balistických rakiet vyhlasuje vo Vinnyckej, Čerkaskej, ​​​​Kirovhradskej, Odeskej, Mykolajivskej a Chersonskej oblasti. Neskôr bol poplach vyhlásený aj v Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti.

Z mesta Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti hlásili v utorok ráno aj raketový útok. Podľa armády, citovanej britskou stanicou BBC, jeden z mestských podnikov zasiahla balistická strela. Útok sa zaobišiel bez obetí a zranených, vznikli však materiálne škody.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy