Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Veľryba sa nemôže "zahryznúť" do ropnej škvrny
Zdielať na

Veľryba sa nemôže "zahryznúť" do ropnej škvrny

Test supertankera Whale oddialilo zlé počasie.

Plavidlo spoločnosti TMT z Taiwanu malo počas testu preukázať svoje manévrovacie schopnosti pri odstraňovaní ropnej škvrny, severne od miesta úniku, ktorá má veľkosť 64,75 kilometra štvorcového.

Silný vietor a vyše trojmetrové vlny však neumožnili "optimálne testovacie podmienky", uviedol v nedeľu hovorca spoločnosti Bob Grantham.

Loď Whale je dlhšia ako tri futbalové ihriská (3,5) a dosahuje výšku 10. poschodia. Denne dokáže zozbierať 500.000 barelov vody znečistenej ropou.

Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa znečisťuje Mexický záliv. Ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.

Zlé počasie zabránilo pokračovať pri čistení mora aj flotile menších lodí upravených na odstreďovanie, ktoré pracovali pri pobrežiach Alabamy, Mississippi a Floridy.

Americká pobrežná stráž čaká s nasadením lodí, kým sa počasie nezlepší. Podľa meteorológov by zlé poveternostné podmienky mali pretrvať aj v najbližších dňoch.

REUTERS

Energetický koncern BP, so sídlom v Londýne, doteraz minul 3,2 miliardy dolárov (vyše 2,4 miliardy eur) na úsilie o zastavenie úniku ropy a pri odstraňovaní následkov. Suma zahŕňa 147 miliónov dolárov (viac ako 117,2 milióna eur) vyplatených na odškodnom, oznámil Reuters.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy