Jasno
16°
Bratislava
Viola
18.5.2024
481. deň na Ukrajine: Kremeľ odmietol pomoc OSN v zaplavenej oblasti
Zdielať na

481. deň na Ukrajine: Kremeľ odmietol pomoc OSN v zaplavenej oblasti

KYJEV / Ukrajinským vojakom sa postupne darí znovu oslobodzovať stratené dediny. Obec Pjaty-chatky v Záporožskej oblasti má byť už ôsmou oslobodenou. Podľa správ z ruskej strany sa však Moskve podarilo Ukrajincov z oslobodenej dediny vytlačiť. Informácie sa však nedajú nezávisle overiť. Kremeľ najnovšie odmietol pomoc od Organizácie spojených národov v zaplavenej zóne po zničení Kachovskej priehrady. V Rusku majú totiž bezpečnostné obavy. Prvé úspechy ukrajinskej protiofenzívy si nevšimli len v Kremli, ale aj v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský vojakov verejne pochválil.

​Zelenskyj: Všetky Patrioty na Ukrajine fungujú a zostreľujú ruské rakety

Všetky systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré Spojené štáty dodali Ukrajine v apríli tohto roka, stále fungujú, uviedol v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Sú stále tu, stále všetky fungujú a zostreľujú ruské rakety. Nebol zničený ani jediný patriot," povedal Zelenskyj v pravidelnom večernom prejave. Jeho vyjadrenia sú podľa britského denníka odpoveďou na výroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten na minulotýždňovom Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre tvrdil, že Moskva zničila päť systémov Patriot blízko ukrajinskej metropoly Kyjev.

Zelenskyj zároveň v nedeľu poďakoval všetkým "obrancom ukrajinského neba" vrátane pilotov, pripomína Guardian. Ukrajinskí vojenskí piloti podľa neho počas uplynulého týždňa podnikli "viac než 100 skupinových náletov na nepriateľské pozície a zázemie (nepriateľa)", pričom boli zničené takmer tri desiatky ruských rakiet a asi 50 útočných bezpilotných lietadiel.

Pri ostreľovaní ruského pohraničia bolo zranených sedem ľudí vrátane dieťaťa

Pri ostreľovaní pohraničného mesta Valujki v Belgorodskej oblasti na západe Ruska utrpelo zranenia sedem ľudí vrátane jedného dieťaťa, uviedol v pondelok na sociálnych sieťach tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Všetci zranení sú hospitalizovaní. Mesto Valujki sa nachádza približne 20 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, pričom od oblasti aktívnych bojov pri ukrajinskom meste Kupiansk je relatívne ďaleko. Gladkov dodal, že pri ostreľovaní mesta Valujki z územia Ukrajiny došlo k poškodeniu piatich bytových domov a štyroch súkromných domov, pričom sú rozbité okná a fasády.

V hospodárskej budove pri jednom z rodinných domov vypukol požiar. Ostreľovanie dvoch dedín hlásil v pondelok aj gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt. Podľa Starovojta ukrajinská armáda zasiahla dediny Ťotkino a Popovo-Ležači, pričom zranenia utrpeli dve osoby. Ostreľovanie malo za následok aj výpadky v dodávkach elektriny a poškodenie niekoľkých vozidiel. Na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014, tamojší gubernátor Sergej Aksionov informoval o zostrelení dvoch dronov počas noci na pondelok. Útoky na ruské regióny susediace s Ukrajinou a na Kryme sa v posledných týždňoch zintenzívnili. Stalo sa tak v čase, keď ukrajinské jednotky vedú protiofenzívu s cieľom získať späť územie, ktorého sa zmocnili ruské jednotky, konštatovala AFP.

Rusko zamietlo žiadosť OSN o vstup do zaplavených oblastí na ľavom brehu Dnepra

Ruská vláda zamietla žiadosť osobitnej humanitárnej misie OSN o prístup na Ruskom ovládané územia v Chersonskej oblasti, ktoré sú zaplavené po nedávnom poškodení Kachovskej priehrady. S odvolaním sa na vyhlásenie koordinátorky OSN pre Ukrajinu Denise Brownovej o tom v pondelok informovala britská stanica BBC. Vo vyhlásení sa uvádza, že misia OSN chce aj naďalej poskytovať pomoc ľuďom, ktorí musia znášať dôsledky nedávneho poškodenia Kachovskej priehrady, pričom bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na území ovládanom Ukrajinou alebo Ruskom. Misia OSN vedená Brownovou vyzvala ruské úrady, aby konali v súlade so svojimi záväzkami a medzinárodným humanitárnym právom.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a Denise Brownová sa 8. júna dohodli, že OSN urýchlene vytvorí tímy, ktoré vyšle do rôznych oblastí zaplavených oblastí, aby poskytli humanitárnu pomoc záplavami postihnutým obyvateľom na oboch brehoch Dnepra. Už 13. júna OSN informovala, že tímy boli vytvorené a sú pripravené vycestovať do okupovanej časti Chersonskej oblasti. OSN však súčasne uviedla, že Moskva zatiaľ neposkytla bezpečnostné záruky pre návštevy na okupovaných územiach Ukrajiny.Na to, že Ruskom dosadené úrady na ľavom brehu Dnepra bránia vstupu do miest a dedín na zaplavených územiach Chersonskej oblasti opakovane upozorňovali aj dobrovoľníci snažiaci sa dopraviť pomoc z pravého - "ukrajinského" - brehu Dnepra. Ukrajinské ministerstvo vnútra v nedeľu informovalo, že záplavy na území ovládanom Ukrajinou si vyžiadali 17 obetí. Moskvou vymenovaná okupačná správa Chersonskej oblasti informovala o 35 obetiach na životoch.

Kyjev vyčíta Maďarsku, že bráni kontaktu s ruskými vojnovými zajatcami

Maďarsko doposiaľ neumožnilo ukrajinským diplomatom nadviazať kontakt s ruskými vojnovými zajatcami pochádzajúcimi zo Zakarpatskej oblasti, ktorých Rusko pred desiatimi dňami odovzdalo Maďarsku. V pondelok na Facebooku to kritizoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko. Maďarská strana podľa neho nezačína v tejto otázke "konštruktívny dialóg" s Kyjevom, informuje spravodajca TASR v Budapešti. "Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí požaduje okamžitý prístup pre konzula k 11 vojnovým zajatcom, ktorí sú v izolácii v Maďarsku. Všetky pokusy ukrajinských diplomatov v posledných dňoch o nadviazanie priameho kontaktu s ukrajinskými občanmi zlyhali. Táto skutočnosť a informácie získané od ich príbuzných naznačujú, že maďarské ubezpečenia o slobode ukrajinských vojakov nie sú pravdivé," napísal Nikolenko.
Hovorca uviedol, že vojnoví zajatci sú držaní v izolácii, nemajú prístup k otvoreným zdrojom informácií a so svojimi príbuznými môžu komunikovať iba v prítomnosti "tretích strán". Dodal, že tieto činy možno kvalifikovať ako porušenie Európskeho dohovoru o ľudských právach zo strany Budapešti. Maďarsko neposkytlo Ukrajine mená 11 ukrajinských vojakov zajatých Ruskom, ktorých nedávno previezli z Ruska do Maďarska. Oznámil to v pondelok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.
Ten na mimoriadnej tlačovej konferencii uviedol, že po príchode Ukrajincov Budapešť informovala Kyjev, že do Maďarska bolo privezených 11 ľudí, ktorí predtým bojovali v ukrajinskej armáde a stali sa ruskými vojnovými zajatcami, avšak ich mená neposkytla. "Vojnoví zajatci zo Zakarpatskej oblasti už nie sú vojnovými zajatcami, majú voľnosť pohybu. Tí, ktorí nemajú maďarské občianstvo, dostanú štatút utečenca," spresnil šéf úradu vlády. Transport vojnových zajatcov z Ruska do Maďarska oznámila 9. júna na svojej webovej stránke Ruská pravoslávna cirkev, ktorá prevoz sprostredkovala.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy