Prvý pokus o utesnenie ropného vrtu nevyšiel
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Experti museli oceľový 100-tonový zvon, ktorý je 13 metrov vysoký, znovu nadvihnúť...
Manažér British Petroleum Doug Suttles, ktorý zodpovedá za realizáciu úlohy, povedal, že sa v dôsledku veľkého chladu v hĺbke 1500 metrov pod hladinou tvoria vnútri zvona z vody a ropy ľadové kryštáliky. Začalo dochádzať k tomu, že vnútorný vztlak nadľahčoval zvon tak silno, že ropa spod neho znovu vytekala.
Suttles dodal, že zvon museli nadvihnúť a položiť na dno asi 200 metrov od ropnej diery. Manažér tvrdí, že o úplnom neúspechu pokusu ešte hovoriť nemožno.
Technici budú potrebovať asi dva dni na to, aby našli vhodné riešenie. V prvom rade sa zameriavajú na hľadanie spôsobu, ako zamedziť vytváraniu kryštálov. Dalo by sa tomu zabrániť teplom. Zvon by sa však musel prakticky stále vyhrievať. Druhou možnosťou by bolo využitie etanolu. Jeho spôsob použitia však manažér neobjasnil.
Zvon je vysoký ako štvorposchodová budova. Na morské dno ho usádzali roboty umiestnené v miniponorkách. Operácia trvala 18 hodín. O jeho ukladaní povedal Lamar McKay, šéf BP-America, že to bolo podobné otvorenej operácii srdca robotmi pri úplnom zatmení slnka.
REUTERS
Suttles povedal, že sa takéto technické riešenie utesnenia otvoru na morskom dne v takejto hĺbke ešte nepoužili. Teplota je tam len pár stupňov nad bodom mrazu. Ropné a vodné kryštály sa zhromažďujú v hornej časti zvona a vyvolávajú jeho nestabilitu. Zvon je pritom konštruovaný tak, že je v ňom vývod a na ňom potrubie, ktorým by sa mala zozbieraná ropa dopravovať do tankera.
Americké úrady rozšírili zákaz lovu rýb na ďalšie oblasti pri pobreží Louisiany. Viac ako 10.000 záchranárov sa usiluje zabrániť preniknutiu ropy do delty Mississippi. Používajú viaceré metódy, v piatok ropný povlak na morskej hladine znovu zapálili.
Druhý pokus s utesnením ropného vrtu zvonom by sa mal uskutočniť v pondelok (10.5.) alebo v utorok (11.5.).
Na plošine Deepwater Horizon došlo k výbuchu 20. apríla. Zahynulo pri ňom 11 ľudí, ďalších 150 sa ich zachránilo. Plošina sa zrútila do mora 22. apríla.
Kým sa nepodarí utesniť dno, na morskú hladinu sa bude dostávať denne asi 700 ton ropy.