Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Putin nariadil na Ukrajine prímerie počas 6. a 7. januára
Zdielať na

Putin nariadil na Ukrajine prímerie počas 6. a 7. januára

Archívna reportáž

MOSKVA / Ruský prezident Vladimir Putin nariadil na Ukrajine prímerie počas pravoslávnych Vianoc 6. a 7. januára. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na Kremeľ.

"Berúc do úvahy výzvu Jeho svätosti patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla, nariaďujem ministrovi obrany Ruskej federácie, aby od 12.00 h (10.00 h SEČ) 6. januára 2023 do 24.00 h 7. januára 2023 zaviedol prímerie pozdĺž celej kontaktnej línie," uviedol Kremeľ vo vyhlásení. Kirill vo štvrtok žiadal prímerie počas pravoslávnych Vianoc, ktoré sa v Rusku i na Ukrajine slávia v piatok a sobotu. Putina o vyhlásenie jednostranného prímeria vo štvrtok požiadal aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Vzhľadom na skutočnosť, že v oblastiach bojov žije veľké množstvo obyvateľov pravoslávneho vierovyznania, vyzývame ukrajinskú stranu, aby vyhlásila prímerie a dala im príležitosť zúčastniť sa na bohoslužbách na Štedrý deň a tiež v deň Narodenia Spasiteľa," dodal Kremeľ. Poradca ukrajinského prezidenta, Mychajlo Podoľak, zareagoval na výzvu patriarchu Kirilla na zavedenie prímeria odmietavo a označil ju za "cynickú pascu a prvok propagandy". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol stiahnutie ruských vojakov už skôr, pred 25. decembrom, Rusko to ale odmietlo, pripomína agentúra AP.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy