Mikuláš
6.12.2022
V referende na Kube schválili adopcie a sobáše pre homosexuálne páry. Návrh kritizuje evanjelická komunita
Zdielať na
Zahraničie

V referende na Kube schválili adopcie a sobáše pre homosexuálne páry. Návrh kritizuje evanjelická komunita

Zdroj: noviny.sk/fotosita

HAVANA / V referende na Kube ľudia schválili vládou podporované zmeny v rodinnom práve, vrátane adopcií a uzákonení sobášov pre homosexuálne páry. Nový zákon tiež vymedzuje práva detí a starých rodičov vo vzťahu k vnúčatám.

Na Kube sa len málokedy stretne vládou podporované opatrenia so širokou podporou verejnosti. Návrh na ostrove kritizovala predovšetkým evanjelická komunita.

Parlamentné voľby sa na Kube konajú každé dva roky, ale nezúčastňuje sa ich iná strana ako komunistická. Celonárodné referendá o konkrétnych zákonoch sú vzácne.

Takmer finálne výsledky nedeľného referenda podľa kubánskej Národnej volebnej komisie ukazujú volebnú účasť 74,01 percenta. Zmenu rodinného práva odhlasovala väčšina 66,87 percenta voličov. Nový zákon nahradí pôvodný rodinný zákonník z roku 1975.

Sobáše osôb rovnakého pohlavia teraz vo svete umožňuje 32 krajín

Homosexuálne sobáše na celoštátnej úrovni teraz umožňuje vo svete 32 krajín, z toho 18 v Európe. Väčšina týchto štátov umožňuje aj adopciu detí homosexuálnymi pármi. Prvou krajinou, ktorá umožňuje sobáše rovnakého pohlavia sa v roku 1989 stalo Dánsko. Prvou postsovietskou krajinou, ktorá schválila aspoň registrované partnerstvo, sa v roku 2014 stalo Estónsko. Zákon tam začal platiť v roku 2016.

Súvisiace články

Najčítanejšie