Mikuláš
6.12.2022
Zuzana Čaputová v New Yorku udelila štátne vyznamenanie významnej vedkyni Ružene Bajcsyovej
Zdielať na

Zuzana Čaputová v New Yorku udelila štátne vyznamenanie významnej vedkyni Ružene Bajcsyovej

NEW YORK / Vysoké štátne vyznamenanie udelila v New Yorku Zuzana Čaputová významnej vedkyni slovenského pôvodu Ružene Bajcsyovej. V USA sa venovala aj problematike násilia na ženách. S poradným tímom navštívili centrum právnej pomoci pre ženy. Domov si prinášajú znalosti, ako to má fungovať.

Prezidentka po Valnom združení OSN odovzdala štátne vyznamenie vedkyni Ružene Bajcsyovej. Do života vedkyni vstúpili dva totalitné režimy ako nacistický, tak aj komunistický. Zuzana Čaputová jej po dlhých rokoch v emigrácii udelila rad bieleho dvojkríža druhej triedy. "Za globálny rozvoj vedeckého poznania," uviedla Čaputová. 

Vo svojich 89 rokoch má pre všetkých jednoduchý odkaz: "Nevzdávaj sa." Aj pre ženy, ktoré kvôli covidu a inflácii stále viac trpia domácim násilým. Zuzana Čaputová spomenula túto problematiku aj na pôde OSN a zároveň mala aj delegáciu, ktorá prišla navštíviť Centrum rodinného práva. "Každé dvere patria inej organizácii., kde ženy môžu nájsť pomoc," povedala zástupkyňa komisárky pre ukončenie rodového násilia Jennifer de Carli. 

Kým žena s odborníkmi konzultuje a rieši svoje problémy, v centre sa postajú aj o jej dieťa. "Máme tu kolegov, ktorí sa postarajú o deti, kým sa iní venujú klientke," uviedla de Carli. Naša delegácia si z New Yorku odnáša inšpiráciu, najmä v dvoch oblastiach. "Poskytujú ďaleko viac služieb pre obete násilia, ako je aj pomoc pri hľadaní zamestnania," povedala poradkyňa prezidentky Jarmila Lajčáková. Okrem komplexného poradenstva je to aj vzájomná spolupráca. "Tie služby poskytujú mimovládne organizácie," uviedla Lajčáková. 

Súvisiace články

Najčítanejšie