Zatiahnuté
21°
Bratislava
Oliver
7.7.2025
Kodanská dohoda je krokom k záväznému paktu
Zdielať na
Zahraničie

Kodanská dohoda je krokom k záväznému paktu

obama pocas klimatickeho summitu v kodani

Zdroj: TASR/Susan Walsh

Klimatická konferencia OSN sa dnes tesne vyhla neúspechu

Kodanská dohoda sa rodila ťažko kvôli nesúhlasu rozvojových krajín a zástupcov ľavicovo orientovaných štátov Latinskej Ameriky. Podľa nich návrh dohody neobsahoval špecifické nástroje pre boj s emisiami.

Po prerušení rokovaní a krátkej prestávke predsedajúci namiesto oficiálneho schválenia dohody potrebným všeobecným konsenzom odklepol iba jej vzatie na vedomie s tým, že budú konkrétne vymenované krajiny, ktoré ju podporili, ako aj tie, ktoré s ňou nesúhlasili.

Podľa odborníkov to otvára cestu pre neskoršie prijatie dohody. To konštatoval aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, podľa ktorého "bude mať (dohoda) okamžitý operatívny účinok" a povedie k záväznému paktu zameranému na kontrolu emisií skleníkových plynov.

Dvojtýždňovej konferencii dominoval názorový spor medzi bohatými a chudobnými krajinami, ako aj medzi veľmocami, konkrétne Čínou a USA.

Americký prezident Barack Obama v piatok ohlásil "zlom" v rokovaniach, keď sa mu podarilo nájsť kompromis s Čínou, Indiou, Brazíliou a Juhoafrickou republikou. Trojstranový dokument, na ktorom sa dohodli, nenašiel toľko pochopenia v pléne. Zavrhli ho delegáti z Bolívie, Kuby, Sudánu a Venezuely.

Podľa návrhu USA by malo byť vyčlenených 30 miliárd dolárov (21 miliárd eur) na boj s klimatickými zmenami pre chudobné krajiny v nasledujúcich troch rokoch. Do roku 2020 by celková suma potom predstavovala spolu 100 miliárd dolárov (70 miliárd eur).

V dokumente sa podľa tlačovej agentúra AP uvádza, že v sledovanom období by sa nemala zvýšiť teplota o viac ako dva stupne Celzia. Podľa asistenta generálneho tajomníka OSN Roberta Orra nadobudla dohoda vzatím na vedomie rovnocenný právny status, ako keby bola schválená.

Nemyslí si to však venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý označil konferenciu za "nedemokratickú". "Kolovalo tu množstvo dokumentov, rôznych návrhov bez transparentnosti. Odmietame akýkoľvek dokument, ktorý Obama podstrčí popod dvere," uviedol Chávez.

Podľa Obamu je výsledok summitu pozitívny v tom, že krajiny budú môcť pri rokovaniach o konečnej dohode dosiahnuť väčší pokrok, ako keby sa narýchlo snažili dosiahnuť dohodu priamo na konferencii.

Japonský premiér Jukio Hatojama označil dohodu za "veľký krok vpred". Nemecká kancelárka Angela Merkelová opísala svoje pocity po summite ako "zmiešané". Dohodu považuje len za "prvý krok".

Pred dejiskom konferencie protestovalo dnes vyše 100 ľudí, ktorí skandovali heslá ako "ničíte našu budúcnosť". Niektorí niesli transparenty s podobizňou Baracka Obamu a sloganom "klimatická hanba".

Zdielať na

Najčítanejšie správy