Vlády európskych krajín kritizujú výsledok švajčiarskeho referenda o minaretoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/AP/Virginia Mayo
"Kým Turecko sa pohybuje smerom k rastúcej tolerancii a otvorenosti, objavila sa európska krajina, ktorá celkom jasne kráča opačným smerom," poznamenal Carl Bildt.
Pozoruhodné je, že táto krajina prevzala nedávno predsedníctvo vo Výbore ministrov Rady Európy, ktorý sa zaoberá ľudskými právami, poznamenal.
V reakcii na súhlas väčšiny švajčiarskeho obyvateľstva s takýmto postupom vo víkendovom referende Carl Bildt po návrate z návštevy tureckého Istanbulu uviedol: "Kým Turecko sa pohybuje smerom k rastúcej tolerancii a otvorenosti, objavila sa európska krajina, ktorá celkom jasne kráča opačným smerom."
Nemecká vláda v reakcii na výsledky švajčiarskeho plebiscitu zdôraznila veľký význam slobody náboženstva a vyjadrila presvedčenie, že to platí aj pre Švajčiarsko.
Hovorca kabinetu kancelárky Angely Merkelovej poukázal na úsilie nemeckej strany o integráciu prisťahovalcov, ktoré musí byť zosúladené s náboženskou slobodou. "Máme veľký záujem na dobrom riešení tejto problematiky," dodal.
Rakúska ministerka vnútra Maria Fekterová, nominantka tamojších ľudovcov, v reakcii konštatovala, že v jej krajine si preskúmajú výsledky ľudového hlasovania vo Švajčiarsku.
Aj keď v Rakúsku zásadne panuje sloboda náboženstva, rozhodnutie o prípadnom začlenení minaretov do jednotlivých lokalít je v kompetencii jednotlivých spolkových krajín. V súčasnosti sú v Rakúsku tri minarety, z ktorých iba z jediného, vo viedenskej štvrti Floridsdorf, sa pravidelne ozýva hlas muezína.
Rakúske pravicové populistické strany, slobodní z FPÖ, ako aj ich kolegovia zo Združenia za budúcnosť Rakúska (BZÖ) prijali výsledky referenda v susednom Švajčiarsku so zadosťučinením. Obe strany okamžite oživili volanie po zákaze výstavby minaretov aj na území Rakúska.
Šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner netajil už deň po plebiscite vo Švajčiarsku, že výsledok tohto ľudového hlasovania ho šokoval. "Ak nemožno už stavať minarety, znamená to útlak jedného náboženstva," povedal vo vysielaní RTL a dodal, že to považuje za prejav intolerancie, ktorou opovrhuje.
Ultrapravicový Národný front výsledky hlasovania Švajčiarov naopak privítal. Z jeho vyhlásenia vyplýva, že tzv. elity by konečne mali prestať s ignorovaním obáv ľudí v Európe. Podľa Le Penovej strany nejde o to obmedziť slobodu náboženstva, ale o "odmietnutie nápadných symbolov, ktoré chcú politicky-náboženskí moslimovia vnútiť spoločnosti".
Vo Francúzsku je výstavba mešít v kompetencii komunálnych úradov.
Druhý muž talianskeho rezortu pre infraštruktúru, špičkový predstaviteľ Ligy Severu Roberto Castelli reagoval na výsledky referenda vo Švajčiarsku návrhom, aby sa na talianskej štátnej vlajke objavil kresťanský kríž. Podľa jeho slov Švajčiari uštedrili Talianom lekciu z civilizácie a je potrebný výrazný signál na zastavenie proislamskej ideológie.
"Európa má právo opäť nájsť vlastnú identitu, ktorú sme úplne stratili. Iné náboženstvá sa musia rešpektovať, avšak musíme aj späť k našej viere," citovali slová Castelliho talianske médiá.
Jeho návrh však dôrazne odmietol minister obrany Ignazio La Russa. "Nepotrebujeme kríž na našej vlajke, hlavné je, že zostáva v našej kultúre a tradíciách," konštatoval.