Kto nahradí pápeža Františka? Medzi kandidátmi je jezuita z Brna, Orbánov muž aj neprávom obvinený
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kto nahradí pápeža Františka?
VATIKÁN / Toto konkláve bude kľúčové, pretože rozhodne o budúcom smerovaní rímskokatolíckej cirkvi. František počas svojho pontifikátu prepracoval zloženie orgánov, ktoré budú voliť jeho nástupcu.
Ako hovorí staré príslovie: "Ten, kto vstupuje do konkláve ako pápež, vychádza z neho ako kardinál." Inými slovami, kandidát považovaný za favorita pred začiatkom hlasovania by mal byť vnímaný s opatrnosťou a žiadny kardinál by nemal vstupovať do Sixtínskej kaplnky s istotou, že získa potrebný počet hlasov.
Toto konkláve bude kľúčové, pretože rozhodne o budúcom smerovaní rímskokatolíckej cirkvi. František počas svojho pontifikátu prepracoval zloženie orgánov, ktoré budú voliť jeho nástupcu. Zavrhol napríklad staré nepísané pravidlo, že biskupi niektorých diecéz sa automaticky stávajpú kardinálmi a namiesto doho dal červené klobúky biskupom v častiach sveta, ktoré ich nikdy predtým nemali, ako je Tonga, Haiti a Papua-Nová Guinea.
Len niekoľko kardinálov má však potrebné schopnosti, skúsenosti a osobnostné predpoklady na to, aby sa mohli ujať vedenia rímskokatolíckej cirkvi. Voliči budú musieť zvážiť priority cirkvi a profil budúceho kandidáta. Budú tiež musieť rozhodnúť, či by mal budúci pápež pokračovať v reformách, ktoré započal František, alebo sa vydať iným smerom. Budú hľadať niekoho, kto bude schopný viesť globálnu cirkev a ponúknuť dôveryhodné morálne vedenie na svetovej scéne. Faktorom je tiež vek, píše CNN.
Kardinál Pietro Parolin – „Vyjednávač Vatikánu“
štátny tajomník Svätej stolice, 70 rokov, Taliansko
Pietro Parolin
TASR
Kardinál Pietro Parolin je skúsený diplomat, ktorý od roku 2013 zastáva vo Vatikáne funkciu druhého najvyššieho predstaviteľa a má hlboké znalosti o svetovej cirkvi. Parolin, ktorý pochádza zo severného Talianska, pôsobil v Latinskej Amerike ako pápežský zástupca vo Venezuele a v roku 2016 sa zúčastnil podpisu mierovej dohody v Kolumbii.
Stál za pokusmi Vatikánu o nadviazanie vzťahov s Vietnamom a krokmi k obnoveniu diplomatických stykov s Čínou. Za jeho pôsobenia Svätá stolica podpísala s Pekingom dohodu o menovaní biskupov. Jeho zvolenie by mohlo viesť k stretom s Trumpovou administratívou, keďže americkému prezidentovi vytkol jeho plán pre Gazu. Zatiaľ čo Františkovu agendu podporoval, je skôr opatrný a konzervatívny. Jeho schopnosti v oblasti sprostredkovania a diplomacie môžu voličov osloviť.
Kardinál Matteo Zuppi – „Diplomat na bicykli“
Bolonský arcibiskup, 69 rokov, Taliansko
Matteo Zuppi
TASR
Zuppi má silné diplomatické schopnosti, ktoré František ocenil, keď kardinála požiadal, aby v roku 2023 viedol mierovú misiu na Ukrajine. Taliansky prelát, člen humanitárnej skupiny Sant'Egidio, bol členom tímu, ktorý v roku 1992 pomohol sprostredkovať ukončenie občianskej vojny v Mozambiku. Kardinál narodený v Ríme je známy tým, že sa po Bologni pohybuje na bicykli a pomáha katolíkom LGBTQ+.
Kardinál Luis Antonio Tagle – „Ázijský František“
Vedúci vatikánskeho úradu pre evanjelizáciu, 67 rokov, Filipíny
Luis Antonio Tagle
TASR
Filipínsky kardinál je skromný, ale charizmatický vodca, ktorému často hovoria aj "ázijský František", pretože je úzko spojený s pastoračnými prioritami Františkovho pontifikátu. Niekoľko rokov viedol celosvetovú charitatívnu zložku cirkvi. V roku 2019 ho František požiadal, aby sa stal prefektom vatikánskeho oddelenia pre evanjelizáciu, vďaka čomu úzko spolupracuje s vedúcimi cirkvi v rozvojovom svete.
Aj keď je považovaný za silnú osobnosť, niektorí spochybňovali jeho manažérske schopnosit potom, čo je po vatikánskej revízii vedenie Caritas - federácie katolíckych charitatívnych organizácií - odstúpil z funkcie prezidenta. Tagle, známy ako "Chito", by bol prvým pápežom z juhovýchodnej Ázie a Filipín, jeho kandidatúra odráža rastúci vplyv cirkvi v Ázii.
Kardinál Pablo Virgilio Siongco David – „Dedko“
Kalookanský biskup, 66 rokov, Filipíny
Pablo Virgilio Siongco David
Gerard Carreon for LiCAS.news
Ako hlasný zástanca spravodlivosti čelil vo svojej vlasti na Filipínach vyhrážkam smrti a obvineniam z trestného činu potom, čo počas prezidentovania Rodriga Duterteho kázal proti zábíjanou v drogovej vojne. Je známy ako kardinál "Ambo", čo rád spája s "apu", to znamená po filipínsky "dedko". Zdieľa Františkovu víziu cirkvi a hovorí, že budúci pápež sa musí zamerať na budovanie cirkvi, ktorá je "inkluzívna" a ako "poľná nemocnica" pre zranených. Kardinál má rešpekt od kolegov, pôsobí na čele filipínskej biskupskej konferencie a v roku 2024 ho zvolili do rady, ktorá má prejednať zásadné reformy katolíckej cirkvi. Rovnako ako Tagle by bol prvým pápežom z juhovýchodnej Ázie a Filipín.
Kardinál Gérald Cyprien Lacroix – „Obvinený kardinál“
Quebecký arcibiskup, 67 rokov, Kanada
Did you watch our interview with Cardinal Gérald Cyprien Lacroix?
— Salt + Light Media (@saltandlighttv) August 7, 2024
We discussed his return to duty and hosting the 142nd Supreme Convention of the Knights of Columbus!
https://t.co/Kd6J7o5Iqe#knightsofcolumbus #kofc #saltandlighttv #saltandlightmedia pic.twitter.com/7Os81GW60U
Je považovaný za skúseného vedúceho a pastoračne citlivého človeka, ktorý má skúsenosti s vedením miestnej cirkvi v krajine s vysokou mierou sekularizácie. Lacroixovo zameranie na misijnú cirkev bude pri pápežskej voľbe pravdepodobne vnímané priaznivo. Jeho vodcovské schopnosti ocenil aj František, ktorý ho vybral za člena Rady kardinálov, orgánu, ktorý pápežovi radí v zásadných otázkach.
Lacroix však čelil obvineniam zo sexuálneho zneužívania v 80. rokoch od nemenovanej ženy, ktorá mala vtedy 17 rokov. Kardinál tieto tvrdenia - obsiahnuté v občianskoprávnej hromadnej žalobe proti quebeckej arcidiecéze - dôrazne poprel a penzionovaný sudca, ktorého Vatikán poveril prešetrením obvinena, neskôr nenašiel žiadne dôkazy o sexuálnom zneužití. Toto obvinenie by mohlo poškodiť Lacroixovu kandidatúru, ale sudcovo zistenie by mohlo byť tiež vnímané tak, že Lacroix už bol preverený.
Kardinál Fridolin Ambongo Besungu – „Strážca africkej cirkvi“
Arcibiskup z Kinshasy, 65 rokov, Demokratická republika Kongo
Fridolin Ambongo Besungu
TASR
Je vodcom obrovskej miestnej cirkvi s viac než siedmimi miliónmi katolíkov a vo svojej krajiny je uznávaným morálnym hlasom. Kardinál Ambongo reprezentuje rastúcu africkú cirkev a v konkláve by mohol osloviť mnoho kardinálov.
Je členom františkánskeho rádu kapucínov - bratia, ktorí sa riadia učením svätého Františka z Assisi a ich hnedé habity inšpirovali názov pre cappuccino - a je silným obhajcom demokracie a ľudských práv, ktorý sa nebojí postaviť vojnovým náčelníkom a korupcii. Kongský kardinál však tiež zaujal ostrý postoj proti žehnaniu párom rovnakého pohlavia.
Kardinál Joseph Tobin – „Pastier migrantov“
Arcibiskup z Newarku, 72 rokov, USA
Joseph Tobin
TASR
Kardinál Tobin, ktorý má veľké srdce a žije jednoduchým životom, pôsobil v Ríme ako vysoký vatikánsky úradník a ako predstavený svojho rádu redemptoristov kongregácie misionárov pôsobiacic vo viac než 80 krajinách a zameriavajúcich sa na chudobných. Jeho medzinárodné skúsenosti, práca vo Vatikáne a vedenie katolíckych komunít v Indianapolis a Newarku z neho robí popredného amerického kandidáta v konkláve.
Kardinál, ktorý hovorí po španielsky, portugalsky, francúzsky a taliansky, je významným zástancom migrantov a vzoprel sa aj zákazu bývaléh guvernéra Mikea Pencea presídliť do Indiany utečenov zo Sýrie. Bude jedným z tých, ktorých bude potrebné sledovať.
Kardinál Robert Prevost – „Americký misionár z Peru“
Prefekt vatikánskeho dikastéria pre biskupov, 69 rokov, USA
Robert Prevost
TASR
Je považovaný za veľmi schopného a skúseného vedúceho pracovníka a zastáva dôležitú úlohu vedúceho mocného vatikánskeho úradu pre menovanie biskupov, ktorý posudzuje kandidátov a vydáva odporúčanie pápežovi. Narodil sa v Chicagu, je členom augustiniánskeho rehoľného úradu, ktorý neskôr viedol ako svetový predstavený. Mnoho rokov pôsobil v Peru.
Neskôr bol biskupom v peruánskom Chiclayo, kým si ho František vybral do čela vatikánskeho biskupského úradu. Aj keď sa často hovorí, že kardináli sa pri voľbe vyhýbajú voľbe pápeža z USA kvôli globálnemu politickému vplyvu Ameriky, Prevostova dlhoročná skúsenosť v Peru by to mohla pomôcť zmierniť.
Kardinál Tarcisius Isao Kikuchi – „Odporca jadrových zbraní“
Tokijský arcibiskup, 66 rokov, Japonsko
Le 25 décembre 2017 à la sortie de la messe de 10 heures à Notre Dame de Tokyo, avec le nouvel archevêque de Tokyo Mgr Tarcisius Isao Kikuchi @isaoyama qui a eu la bonté de me dédicacer son livre "Rencontres avec la vraie joie". Merci, Monseigneur ! pic.twitter.com/mcSEXSayYw
— 小笠原 晋也 (Luke Shinya OGASAWARA) (@ogswrs) December 26, 2017
Japonský misionár, ktorý bol v roku 2023 zvolený do čela cirkevnej charitatívnej organizácie (Caritas), Kikuchi pozná svetovú cirkev a mohol by zaistiť kontinuitu s Františkovými pastoračnými prioritami. Strávil moho rokov práce v Afrike, okrem iného ako misionár v Ghane a pomáhal utečencom utekajúcim pred genocídou v Rwande v roku 1994. Medzitým zaujal významnú úlohu v japonskej cirkvi a je známy svojím silným postojom proti jadrovým zbraniam.
Jeho skúsenosť so službou v rôznych krajinách by mohla byť považovaná za výhodu medzi stále globálnejšou rôznorodou skupinou kardinálov, zatiaľ čo jeho vodcovské schopnosti už boli ocenené jeho zvolením na čelo japonskej biskupskej konferencie Caritas a do funkcie generálneho tajomníka Federácie ázijských biskupských konferencií.
Kardinál Michael Czerny – „Jezuitský misionár z Brna“
Vedúci vatikánskeho úradu pre sociálnu spravodlivosť, 75 rokov, Kanada
Michael Czerny
TASR
Czerny sa narodil v Brne vo vtedajšom Československu, ale po emigrácii rodičov v roku 1948 vyrastal v Kanade. K jezuitom vstúpil v roku 1963 a v rámci svojej služby viedol inštitút pre ľudské práva v Salvadore a africkú jezuitskú sieť pre boj proti AIDS, ktorá ponúka podporu a starostlivosť ľuďom s HIV a AIDS v celej Afrike.
Vo Vatikáne bol Františkovým poradcom pre migrantov a neskôr bol menovaný za vedúceho vatikánskeho oddelenia pre podporu ľudského rozvoja. Niektoré kardináli si možno neprajú ďalšieho jezuitského pápeža, ale Czerny má silné organizačné schopnosti a svetové skúsenosti.
Kardinál Cristóbal López Romero – „Marocký kardinál“
Arcibiskup z Rabatu, Maroko, 72 rokov, Španielsko
| #DatoCurioso: En el próximo Cónclave se comerán migas.
— Almería's Facts (@AlmeriaFacts) April 21, 2025
Uno de los cardenales electores, Cristóbal López Romero (1952), nació en Vélez-Rubio. Se trata del arzobispo de la diócesis de Rabat. Salesiano y nacionalizado paraguayo, es cardenal desde 2019. pic.twitter.com/NjWvGUnuqo
Španielsky kardinál vedie v Maroku malú, ale činorodú cirkev, ktorá úzko spolupracuje s migrantmi. Je členom saleziánskeho rehoľného rádu, ktorý sa v rámci cirkvi venuje výchove mladých ľudí a strávil moho rokov v Latinskej Amerike, vrátane dlhého pôsobenia v Paraguayi. Pobyt v Maroku mu priniesol odborné znalosti v oblasti dialógu s islamom a zdôraznil dôležitosť spolupráce s moslimami.
López Romero bol tiež zástancom synodálneho reformného procesu, ktorý započal František. Trvá na tom, že katolícka cirkev "nie je západnou organizáciou" a jeho práca odráža priority súčasnej cirkvi, ktorými sú dialóg a misia.
Kardinál Jean-Claude Hollerich – „Lingvista“
Luxemburgský arcibiskup, 66 rokov, Luxemburgsko
Jean-Claude Hollerich
TASR
Získal uznanie za to, ako koordinoval dva nedávne zásadné summity vo Vatikáne o cirkevnej reforme (synody), a rovnako ako František je jezuita. Hollerich strávil mnoho rokov prácou v Japonsku a hovorí plynule niekoľkými jazykmi vrátane japončiny. Je zástancom cirkevných reforiem, pracoval ako jeden z Františkových najbližších poradcov a päť rokov pôsobil ako zvolený predseda zoskupenia biskupov krajín Európskej únie.
Kardinál Péter Erdő – „Orbánov spojenec“
Arcibiskup ostrihomsko-budapeštiansky, 72 rokov Maďarsko
❗️Hungarian Cardinal who Could Become the Next Pope: Péter Erdő
— Based Hungary ?? (@HungaryBased) May 4, 2025
Known to be a Traditionalist and Conservative. ?? pic.twitter.com/waJd8AfB4n
Maďarská kardinál, uznávaný cirkevný právnik, má podporu konzervatívnych kardinálov, ktorí by si priali, aby budúci pápež viedol cirkev iným smerom než František. Erdő, ktorý je vnímaný ako spojenec protiimigračného prezidenta Viktora Orbána, naznačil, že prijímanie utečencov v Maďarsku by sa rovnalo obchodovaniu s ľuďmi, zatiaľ čo v otázkach cirkevnej reformy nasadil konzervatívny tón.
Erdő by mohol byť atraktívnym kandidátom pre tých, ktorých hľadajú pápeža, ktorý by dôrazne a jasne stanovil cirkevné pravidlá, aj keď nie je považovaný za pútavého či charizmatického komunikátora.
Popri hlavných favoritoch sa môžu objaviť aj ďalší kandidáti. Niekoho by mohol osloviť 68-ročný kardinál Mario Grech, maltský vedúci synodného úradu cirkvi a 65-ročný kardinál Stephen Chow, hongkongský biskup, známy svojimi diplomatickými a pastoračnými schopnosťami. Taliansky kardinál Pierbattista Pizzaballa, ktorý má 60 rokov, rovnako zaujal svojími vodcovskými schopnosťami počas izraelsko-hamaskej vojny ako jeruzalemský patriarch. Ďalším, koho si treba všímať, je 64-ročný brazílsky kardinál Jaime Spengler, ktorý tiež preukázal, že má silné vodcovské schopnosti, keď bol zvolený na čelo brazílskej biskupskej konferencie a latinskoamerickej biskupskej konferencie.