Zatiahnuté
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Aby sa im podarilo nájsť vraha, obeť umelo oživili
Zdielať na
Zahraničie

Aby sa im podarilo nájsť vraha, obeť umelo oživili

Zdroj: Politie Nederland

ROTTERDAM / Holandská polícia uverejnila umelo vytvorené video maloletého mŕtveho chlapca. Dúfajú, že aj po 19. rokoch od jeho smrti sa im týmto spôsobom podarí nájsť páchateľa.

O prípade informovala anglická BBC. Sedar Soares sa v svojich 13. rokoch hral, spoločne so svojimi kamarátmi, neďaleko stanice metra v meste Rotterdam. Chlapca postrelil neznámy páchateľ, na mieste zraneniam podľahol. Vraha sa doteraz polícii nepodarilo nájsť.

Holandská polícia použila AI technológiu (umelá inteligencia, pozn. red.) pri tvorbe falošne realistického videa s malým chlapcom. Vo videu kráča mladý Sedar po ihrisku s futbalovou loptou v ruke. Je v ňom obklopený rodinou a kamarátmi, učiteľmi a mnohými ďalšími blízkymi.

"Niekto predsa musí vedieť, kto zabil môjho milovaného brata. Preto sa vrátil naspäť medzi nás živých, do tohto filmu," narieka vo videu jeden z členov rodiny.

Polícia si je istá tým, že malý chlapec nebol zapojený do žiadnej kriminálnej činnosti. Podľa nich bol len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. 

 Daan Annergarn z investigatívneho tímu je spoločne s políciou presvedčený, že veda a technológia sú najlepšie možnosti ako vyriešiť prípad. "Veda dokazuje, že prihovorenie sa svedkom či páchateľovi, môže objasniť mnoho informácií.  A ako lepšie sa to dá urobiť, než nechať Sedara a jeho rodinu prehovoriť?" povedal Annengarn pre holandskú políciu.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie