Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Prezidentka navštívila výskumné stredisko CERN. Vo vedeckých tímoch tam pracuje 115 Slovákov
Zdielať na

Prezidentka navštívila výskumné stredisko CERN. Vo vedeckých tímoch tam pracuje 115 Slovákov

ŠVAJČIARSKO / Poznáme vďaka nemu klasické www stránky, dotykovú obrazovku, či medicínske CT-čko. No nielen tieto, dnes už bežné záležitosti. Vedcom pomáha pochopiť vznik vesmíru. Zároveň poskytuje obrovské možnosti pre ďalšie objavy. Hovoríme o výskumnom centre CERN na Švajčiarsko-Francúzskom pohraničí. Šikovných slovenských vedcov, ktorí tam pracujú, navštívila prezidentka Zuzana Čaputová.

Veľký hadrónový úrýchľovač nám pomáha chápať princípy vzniku nášho vesmíru. A to aj vďaka slovenským vedcom. "Sme súčasťou tohto projektu CERN. Práve mám za sebou stretnutie so slovenskými vedcami, vedkyňami a odborníkmi v rôznych oblastiach, a je to naozaj veľký pocit hrdosti," hovorí prezidentka Zuzana Čaputová. "V CERN-e máme registrovaných 115 Slovákov,"  informuje výskumný pracovník CERN-u Peter Chochula. 

Slováci pracujú na rôznych vedeckých pozíciach

Tieto pozície sa priamo, či nepriamo dotýkajú legendárneho urýchľovača. V CERN-e pôsobia roky. Stále je to pre nich veľkou príležitosťou, byť vo vedeckých tímoch s celosvetovým obsadením. "Naše tímy sú úžasne veľké a my závisíme jeden od druhého," tvrdí vedkyňa v CERN-e Mária Smižanská. "Ja som do tohto projektu zapojený od 96. roku," hovorí vedec Pavol Striženec. "Ja som v cerne 22 rokov," tvrdí vedec Daniel Valúch. "Nepoznám nikoho, pre koho by to nebola prestíž," tvrdí výskumný pracovník CERN-u Peter Chochula. 

Denne využívame výsledky ich práce 

Aj vďaka nim a ich spoločnému úsiliu, tak môžeme denne využívať výsledky ich, pre laikov možno často nepochopiteľnej práce. "Web, alebo pozitrónovú emisnú tomografiu. Alebo idete do nemocnice, a tam robia rôzne zobrazovacie metódy. Napríklad touchscreen, teda dotyková obrazovka bola vyvinutá v CERN-e," informuje vedec v CERN-e Daniel Valúch. 

Každý nový úspešný výsledok skúmania pritom neposúva vpred iba slovenských vedcov, ale celú spoločnosť. A ako hovoria naši výskumníci, otvára dvere do budúcnosti. "Razíme cestu. Každá generácia fyzikov otvorí novú etapu," hovorí Smižanská. 

Súvisiace články

Najčítanejšie