Oblačno
Bratislava
Bohuš
27.1.2022
Taliban zverejnil vyhlášku, podľa ktorej ženy nie sú majetok: Upravuje tiež pravidlá pre manželstvo
Zdielať na
Zahraničie

Taliban zverejnil vyhlášku, podľa ktorej ženy nie sú majetok: Upravuje tiež pravidlá pre manželstvo

Archívne video

Taliban mení krajinu

KÁBUL / Vláda radikálneho islamistického hnutia Taliban 3. novembra zverejnila vyhlášku, podľa ktorej ženy v Afganistane nemajú byť považované za majetok a musia súhlasiť so sobášom. Dekrét ale nezmieňuje prístup žien a dievčat k vzdelaniu, alebo možnosť pracovať mimo domova.

Taliban je od leta, kedy sa v Afganistane dostal opäť k moci, kvôli nedodržiavaniu ženských práv pod tlakom medzinárodného spoločenstva, ktoré zmrazilo množstvo finančných prostriedkov pre túto krajinu.

"Žena nie je majetok, ale ušľachtilá a slobodná ľudská bytosť. Nikto ju nemôže nikomu dať výmenou za zmierenie, alebo na ukončenie nepriateľstva," konštatuje zverejnený dekrét. Vyhláška tiež upravuje pravidlá pre manželstvo či majetok žien. Tie by nikto nemal nútiť do sobášov a vdovy by mali mať podiel z majetku zosnulého manžela. V Afganistane sú ženy pomerne často využívané ako odškodné. 

Dekrét zároveň vyzval príslušné ministerstvá a súdy, aby zabezpečili zverejnenie vyhlášky a dodržiavanie spomínaných práv. Postoje vo vyhláške nie sú podľa agentúry DPA v Afganistane úplne nové a sú tiež v súlade s pravidlami Islamu. Rovnaké práva ženám zaručovali predchádzajúce zákony v krajine. Ale ani pred tohtoročným návratom Talibanu k moci, neboli plne dodržiavané.

Nariadenie zároveň nespomína možnosť žien pracovať a študovať

Počas svojej predchádzajúcej vlády v rokoch 1996 až 2001, Taliban ženám zakazoval prácu a dievčatám návštevu škôl. Von mohli len v burkách a v sprievode mužského príbuzného. Za porušenie pravidiel im hrozili prísne tresty. Bežné boli popravy a bičovanie.

Teraz Taliban tvrdí, že sa zmenil. Stredné školy pre dievčatá v niektorých provinciách mohli otvoriť. Niekoľko žien a ochrancov ľudských práv ale zostáva skeptických. Medzinárodné spoločenstvo po nástupe radikálneho hnutia zmrazilo miliardy dolárov vo fondoch alebo na rozvojovú pomoc, pričom prípadnú budúcu spoluprácu s Kábulom podmieňuje dodržiavaním práv žien. Zemi hrozí hospodársky kolaps a miliónom obyčajným Afganco hlad. Podľa OSN je krajina kvôli nedostatku potravín na pokraji katastrofy.

Súvisiace články

Najčítanejšie