Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Slovinsko. Slovinskému prezidentovi priniesla osobný dar.

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Slovinsko. Slovinskému prezidentovi priniesla osobný dar.

ĽUBĽANA / Hlavy štátov diskutovali o dôležitých témach. Hlavnou a spoločnou témou však bola pandémia koronavírusu.

Hlavy štátu mali veľa spoločných tém. Svedčí o tom aj to, že stretnutie medzi štyrmi očami trvalo dlhšie, než bolo plánované. Keď prišiel slovinský prezident Borut Pahor na tlačovú konferenciu, nazval Zuzanu Čaputovú priateľkou. A zopakovalo to počas dňa ešte niekoľkokrát. "Ste tu ako naša priateľka," povedal neskôr za spoločným stolom. 

Keďže sa hlavy štátu poznajú z minuloročnej návštevy Slovenska, prezidentka mu priniesla osobnejší dar. Okrem medu mu napríklad darovala ako náruživému turistovi aj ruksak vyrobený na Slovensku, on jej zasa pletenú štólu. Či už sa stretla s premiérom, alebo predsedom parlamentu, jedna z tém sa opakovala - pandémia koronavírusu. 

Obe krajiny budú riešiť rovnaký problém, ktorý priniesla pandémia. "Inflácia najviac uškodí najslabším vrstvám obyvateľstva," povedal slovinský prezident.

Prezidentka navštívila aj regionálne recyklačné centrum

Prezidentka- neprezidentka, aj ona vrámci bezpečnostných pravidiel musela dostať prilbu a vestu a v najmodernejšej prevádzke na spracovanie zmesového a biologického odpadu v Európe. Dostala aj podrobný výklad. "Čo je na tom najzaujímavejšie je, že  z toho množstva už zmiešaného odpadu, ktorý občania už nevyseparujú dokáže táto firma vyseparovať ešte zvyšky. Na skládku z neho ukladá len 5-10 %," objasnila Zuzana Čaputová. Ďalším produktom je kompost, ktorý sa potom predáva a navyše pri jeho výrobe vzniká ešte aj bioplyn.

Navštívila aj Triglavský národný park, ktorý má byť pre Slovensko inšpiráciou. Prezidentka aj celá delegácia tak mala 20 minút na to, aby vymenila lodičky za turistickú obuv, aby sa mohli takmer hodinu prechádzať jedným z najstarších národných parkov v Európe. "Je to národný park, ktorý je v mnohom pre nás inšpiráciou. To, o čo sa usilujeme aj na Slovensku a čo sa zdá, že sa im tu darí, je rovnováha medzi tromi faktormi. Sú to prírode blízke hospodárenie, ochrana prírody a podpora turizmu" vysvetlila prezidentka. 

Hoci oficiálna cesta bola orientovaná na zelené témy, na cestu využila lietadlo, ktoré zanechalo nie zanedbateľnú uhlíkovú stopu. Už v utorok to zdôvodnila tým, že špeciál bude využívať iba ak sa to oplatí, teda ak povezie delegáciu, teraz viezla aj zástupcov samospráv. Na klimatickú konferenciu však pocestuje bežným linkovým letom.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour