Eurovoľby 09: V zozname "hrozných" kandidátov je aj Peter Šťastný
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Europoslanec Peter Šťastný je v zozname "12 hrozných kandidátov" do Európskeho parlamentu
Ako PES zároveň zdôrazňuje, netvrdí, že ide o najhorších kandidátov, ale o kandidátov, ktorí podľa jej mienky nebudú prínosom pre EP. "Buď tam nebudú chcieť byť, alebo nebudú vystupovať, alebo, ak budú vystupovať, budú propagovať úplne ofenzívne alebo inak nekonštruktívne názory," uvádza sa v stanovisku eurosocialistov.
V zozname sú podľa PES osoby, ktoré popierajú holokaust, spochybňujú klimatické zmeny či zastávajú útočné alebo inak absurdné názory, alebo sa uchádzajú o kreslo, hoci nemajú v úmysle doň zasadnúť.
Peter Šťastný sa do zoznamu dostal na základe toho, že inicioval vo frakcii Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EPP-ED) vznik monitorovacej skupiny pre Slovensko. Stalo sa tak napriek tomu, že Slovensko má demokraticky zvolený parlament a legitímnu vládu.
"Na základe Šťastného iniciatívy vznikol dojem, že na Slovensku chýba demokratický systém vlády a nerešpektujú sa ľudské práva a práva občanov," uvádza sa vo vysvetlení. V prípade Silvia Berlusconiho PES kritizuje skutočnosť, že taliansky premiér je jednotkou na zozname vo všetkých piatich talianskych volebných regiónoch - o kreslo v EP však nemá záujem.
Medzi "12 hrozných kandidátov" patrí aj španielsky poslanec Jaime Mayor Oreja, ktorý nevystúpil v pléne od novembra 2007 a odmieta odsúdiť Franca. Ďalším je český konzervatívec Hynek Faymon, ktorý porovnáva európsku politiku pre boj s klimatickými zmenami s najhoršími politikami Mao Ce-tunga.
Eurosocialisti zaradili do zoznamu aj francúzskeho ministra práce a sociálnych vecí Bricea Hortefeuxa, ktorý v minulosti zastával post ministra pre imigráciu a integráciu a podľa ktorého ilegálni imigranti nie sú "čestní, ani čistí". Terčom kritiky je aj zato, že skomplikoval reunifikáciu legálnych imigrantov pracujúcich vo Francúzsku s ich rodinami a ako minister práce nevie, aká je minimálna mzda v krajine.
Niekdajší novinár a bývalý zamestnanec Európskej komisie, Holanďan Derk-Jan Eppink, sa dostal do zoznamu za vyhlásenie o tom, že život je nespravodlivý pre bieleho dobre zarábajúceho Holanďana. "Ako Holanďan žijúci vo Flámsku mám dojem, že život bieleho, heterosexuálneho Holanďana s dobrým zamestnaním a drahým autom nie je ľahký. Musí platiť dane a byť ticho. Obviňujú ho z rasovej a sexuálnej diskriminácie; to, že veľa zarába, sa považuje za protisociálne, a jeho auto znečisťuje životné prostredie," uviedol okrem iného Eppink.
Niekdajšiu rumunskú ministerku spravodlivosti Monicu Macoveiovú považujú eurosocialisti za kontroverznú osobu, ktorá "využíva zahraničné podujatia ako príležitosť na kritizovanie vlastnej krajiny".
Švédovi Gunnarovi Hökmarkovi zase socialisti vyčítajú, že odmieta, aby sa EÚ zaoberala opatreniami na boj proti nezamestnanosti, a namiesto toho tvrdí, že by to mali riešiť jednotlivé národné vlády. Poliakovi Marianovi Krzaklewskému pomohli dostať sa do zoznamu vyhlásenia ako napríklad: "Poľská ústava je horšia než sovietska invázia", či "Je oveľa ťažšie stiahnuť pol litra vodky, než zosadiť vládu."
Maďarský poslanec a bývalý líder strany FIDESZ János Áder zase porovnal podanie ruky medzi premiérom Ferencom Gyurcsányom a ministrom financií Jánosom Veresom po schválení rozpočtu k známemu momentu, keď sa niekdajší východonemecký prezident Erich Honecker a sovietsky exprezident Leonid Iľjič Brežnev pobozkali na ústa.
Britovi Nickovi Griffinovi PES vyčíta jeho vyhlásenia popierajúce holokaust a nabádajúce k rasovej nenávisti, zatiaľ čo Igor Gräzin z Estónska je kritizovaný za posmešné vyjadrenia na adresu Fínov.