Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier dostal potravinový program

Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier dostal potravinový program

Archívna reportáž
Nobelovu cenu za medicínu tento rok získali traja vedci. embed kód
ŠTOKHOLM / Nobelova cena za mier 2020 putuje členom Svetového potravinového programu. Situácia, ktorú sa program snaží riešiť, súvisí okrem iného aj s pandémiou koronavírusu.

Cenu za mier si Svetový potravinový program (WFP) zaslúžil za svoje úsilie v boji proti hladu a za zlepšenie podmienok pre mier v konfliktných oblastiach. "Pandémia choroby covid-19 zhoršila situáciu miliónov ľudí, ktorí čelia hladu," uviedol nórsky Nobelový výbor. Zároveň vyzval vlády, aby WFP a ďalším humanitárnym organizáciám zabezpečili nutnú finančnú podporu.

WFP je najväčšia humanitárna organizácia zameraná na boj proti hladu a podporu potravinovej bezpečnosti a je hlavným nástrojom Organizácie Spojených národov (OSN) v úsilí zbaviť sa hladu vo svete. Ako komisia zdôraznila na webstránke nobelprize.org, vlani WFP poskytol pomoc takmer 100 miliónom ľudí v 88 krajinách, ktorí boli obeťami akútnej potravinovej neistoty a hladu. Minulý rok pritom počet ľudí trpiacich akútnym hladom dosiahol najvyššie číslo za mnoho rokov, a to až 135 miliónov. Za nárastom sú zväčša vojny a ozbrojené konflikty. V súčasnosti situáciu okrem toho zhoršuje aj pandémia koronavírusu, poukázala komisia.

Nórska Nobelova komisia tiež upozornila na potrebu dostatočnej finančnej podpory pre WFP a podobné organizácie, bez ktorej by kríza súvisiaca s hladom mohla dosiahnuť nepredstaviteľné rozmery. Poskytnutie pomoci na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti podľa nej nielenže zamedzuje hladu, ale tiež pomáha zlepšiť vyhliadky na stabilitu a mier, keďže medzi hladom a konfliktom existuje spojenie. "WFP sa ujal vedenia v kombinácii humanitárnej práce s mierovým úsilím prostredníctvom priekopníckych projektov v Južnej Amerike, Afrike a Ázii," uvádza sa na webstránke.

"Svetový potravinový program zohráva kľúčovú úlohu v mnohostrannej spolupráci pri vytváraní potravinovej bezpečnosti ako nástroja mieru a významnou mierou prispieva k mobilizácii členských štátov OSN v boji proti použitiu hladu ako zbrane vojny a konfliktu," vyjadrila sa ďalej komisia na margo tohtoročného laureáta ceny za mier a dodala, že jeho práca v prospech ľudstva je "úsilím, ktoré by mali byť schopné podporiť všetky národy sveta".

Vedeli ste, že za mnohými benátskymi stavbami stojí jediný muž? Dozviete sa o ňom v nasledujúcej reportáži:

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:15 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:20 Panelák IX.
05:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:35 POLICAJTI V AKCII
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:20 Zlatokopka
08:05 Překvapení
10:05 Skleněné peklo