Český minister zdravotníctva odstupuje z funkcie. Chce dať priestor riešiť zhoršujúcu situáciu okolo pandémie

Český minister zdravotníctva odstupuje z funkcie. Chce dať priestor riešiť zhoršujúcu situáciu okolo pandémie

PRAHA / Minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO) sa rozhodol po necelých troch rokoch odstúpiť z funkcie. Novinárom v pondelok povedal, že premiérovi Andrej Babišovi (ANO) už odovzdal rezignáciu. Poslancom zostáva. Uviedol, že demisiou chce vytvoriť priestor pre riešenie epidémie koronavírusu, ktorá v posledných dňoch naberá na závažnosti. V dôsledku ochorenia Covid 19 v Česku zomrelo už 503 ľudí vrátane jedného lekára.

Minister zdravotníctva ČR povedal, že za jeho éry sa podarila rad zmien v zdravotníctve dokončiť alebo naštartovať. Je presvedčený, že urobil maximum pre zvládnutie epidémie choroby covid-19. "Nemám sa za čo hanbiť," povedal. Opozícia k odchodu ministra zdravotníctva vyzývala kvôli nezvládnutie epidémie opakovane.

Premiér Andrej Babiš poďakoval Vojtechovi za prácu, boj s prvou vlnou epidémie podľa neho zvládol neuveriteľne. Chápe, že už bol Vojtěch znechutený politikou a médiami.

Novým ministrom zdravotníctva sa stane vládny splnomocnenec pre vedu a výskum v zdravotníctve Roman Prymula - bývalý riaditeľ krajskej nemocnice, námestník ministra a muž symbolizujúci boj s koronavírusom v Česku. Prezident ho podľa Babiša menuje ešte v pondelok. Do funkcie bude uvedený v utorok. 

Vojtěch odstupuje v čase, keď je Česko po Španielsku druhou najhoršie krajín v Európskej únii, keď bol minulý týždeň rekordný denný nárast nakazených 3 tisíc ľudí. A podľa odborníkov bude horšie.

Babiš povedal, že zmenu na poste ministra sa Zemanom prejednali cez víkend. Český premiér zároveň v pondelok večer vystúpi v mimoriadnom príhovore k národu. Oznámiť vraj chce niečo veľmi dôležité. 

Pozrite si archívnu reportáž o situácii v Českej republike 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:35 INKOGNITO
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:30 PRESTRETÉ
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
15:30 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 Hawaii 5-0 X.
14:50 Dokázaná nevina
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Zatancuj si s Nely
13:20 Rozchod
15:00 Sladko-slaná láska
16:35 Romantici