Ruské médiá o vyhostení diplomatov: Český scenár a špionážny škandál

11.08.2020 13:54 Noviny.sk Zahraničie

Ruské médiá o vyhostení diplomatov: Český scenár a špionážny škandál

MOSKVA / Médiá v Rusku sa správam o rozhodnutí Slovenska vyhostiť troch diplomatov Ruskej federácie dosiaľ venujú iba v krátkosti. Zväčša pritom uvádzajú, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Portál novorossia.info spomenutý prípad nazval ako "špiónsky škandál" a informuje, že Moskva bude reagovať na kroky Slovenska. Známy web gazeta.ru si na celej záležitosti všíma skôr to, že USA víta spomenuté vyhostenie. Prirovnáva ho tiež k "českému scenáru" z júna tohto roka, keď Praha poslala domov dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov.

Ako už začiatkom leta napísal Denník N, ruská tajná služba FSB zneužila slovenské víza pri atentáte v Berlíne. Podozrivý komplic z vraždy čečenského azylanta sa do Nemecka v lete 2019 dostal vďaka slovenským vízam pod falošným menom. Občan Ruskej federácie ich dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner v Bratislave a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď.

Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier. Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľal sa vraj na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát údajne naplánovala ruská tajná služba FSB.

Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosť vycestovania vyšetrovacieho tímu, preto sa uskutočňuje len virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.

Minulý rok v decembri ruských diplomatov vyhodilo aj Nemecko. Viac sa dozviete v reportáži:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:15 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:20 Panelák VIII.
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:25 POLICAJTI V AKCII
07:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:45 To nejsi Ty
07:35 Snové léto
09:10 Daddy Cool