Neuveriteľný jav. Jazero sa sfarbilo do ružova, vedci dôvod nevedia

Neuveriteľný jav. Jazero sa sfarbilo do ružova, vedci dôvod nevedia Zdroj: Facebook - Pratik Chorge
MUMBAJ / Čo spôsobilo, že sa jazero zmenilo na ružové? To bola otázka v mysliach ľudí v Indii po tom, čo sa jazero Lonar v štáte Maharashtra náhle zmenilo v posledných dňoch.

Odborníci sa domnievajú, že táto zmena je pravdepodobne spôsobená buď zvýšenou slanosťou vo vode, prítomnosťou rias alebo kombináciou obidvoch, podobe ako časť rieky v  Utahu, Veľkého soľného jazera alebo jazera Hillier v Austrálii, píše portál CNN.

Miestny geológ Gajanan Kharat vo videu uverejnenom na Twitteri Maharashtra Tourism uviedol, že k tomu došlo už aj predtým, ale nebolo to také nápadné. "Tento rok to vyzerá obzvlášť červeno, pretože v tomto roku sa slanosť vody zvýšila,“ uviedol. "Množstvo vody v jazere sa znížilo a jazero sa zmenšilo, takže slanosť stúpala a spôsobila určité vnútorné zmeny.“ Kharat povedal, že vedci tiež skúmajú, či prítomnosť červených rias spôsobila zmenu farby.

Vzorky zaslali do niekoľkých laboratórií, a "po tom, čo si ho preštudujú, budeme môcť definitívne povedať, prečo sa voda jazera zmenila na červenú.“ Jazero, ktoré sa nachádza asi 500 kilometrov východne od Bombaja, sa formovalo potom, čo meteorit zasiahol Zem asi pred 50 000 rokmi. Je to populárna turistická atrakcia a vedci ju skúmali po celom svete.

Zdroj: Facebook - Pratik Chorge

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:10 Dr. Dolittle 3
05:20 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:25 Chytrák a dvaja spoločníci
05:25 Staroveké proroctvo
06:05 Keď je pečenie umenie III.
06:35 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 S láskou, Rosie
07:05 Vášeň mezi řádky
09:05 Perfektní prázdniny