Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Irán zahájil protiútok. Armáda zaútočila na americké základne v Iraku
Zdielať na

Irán zahájil protiútok. Armáda zaútočila na americké základne v Iraku

TEHERÁN / Irán vypálil v stredu skoro ráno zo svojho územia sériu balistických rakiet na dve vojenské základne v Iraku, kde pôsobia americkí vojaci. Informovala o tom iránska štátna televízia. Podľa jej údajov ide o pomstu za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri Bagdade. Operáciu nariadil minulý týždeň americký prezident Donald Trump a Irán okamžite avizoval odvetu.

Irán zahájil útok na sily pod vedením USA v Iraku, informovala v noci na stredu americká armáda. Teherán podľa nej odpálil 22 balistických striel z iránskeho územia na najmenej dve iracké základne s vojakmi koalície vedenej Spojenými štátmi.

17 mierilo na základňu Al Asad, kde sa nachádzajú americkí vojaci spoločne s ostatnými koaličnými jednotkami. Päť rakiet dopadlo na severoiracký Irbíl, kde sa takisto nachádza vojenské zariadenie využívané americkými vojakmi. Zástupcovia Iránu útok považujú za oprávnený.

"Podnikli sme primerané opatrenia podľa Charty OSN, keď sme zasiahli základňu, z ktorej bol vykonaný útok na vysokopostaveného činiteľa. Neusilujeme o vojnu, ale budeme sa brániť proti akejkoľvek agresii," vyhlásil iránsky minister zahraničných vecí Javad Zarif. 

Kým iránske úrady hlásia 80 obetí, Spojené štáty a ostatné jednotky NATO tvrdia, že o vojakov neprišli. Slovensko svoje jednotky z Iraku už presunulo. Trump na Twitteri krátko po útoku uviedol, že "všetko je v poriadku". Dodal, že "zatiaľ je to dobré", čo sa týka obetí.

 
Reakciu na útok Spojené štáty zvažujú. "Predtým, ako zasiahneme, musíme vedieť fakty. Je možné, že Irán bude prístupný rozhovorom," reagoval republikánsky senátor zo štátu Louisiana John Kennedy. 

Raketové útoky, ktoré nasledovali po Solejmáního pohrebe, vyvolali obavy, že obe znepriatelené krajiny by mohli byť bližšie k vojne. Podľa agentúry AP sú však náznaky, že k ďalším odvetným akciám, minimálne v krátkom časovom horizonte, už nedôjde.

Išlo len o divadlo? 

"Zámerne udreli najmä neďaleko základní na neobývané územie. Pred svojimi obyvateľmi tak zostali čistí, že zareagovali a zároveň neprekročili čiaru a nezabili žiadneho Američana," skonštatoval zástupca Alabamy v Snemovni reprezentantov Mike Rogers. 

O akcii navyše Irán podľa viacerých zdrojov vopred informoval Irak, ktorý následne varoval Američanov. Zatiaľčo iránsky najvyšší duchovný vodca hovorí, že samotný útok nestačí a iránsky prezident sa kasá, ako Američanom odrežú nohu, ktorou stoja v oblasti, iránsky minister zahraničia na webe napísal, že raketový útok bol úmernou odpoveďou na zabitie iránskeho generála a považuje celú záležitosť za ukončenú. Ak však naň Američania odpovedia, ďalším krokom vraj bude útok na americkej pôde. 

O piatej popoludní nášho času predstúpil pred kamery aj Donald Trump. "Americké sily sú pripravené na všetko. Zdá sa však, že Irán ustupuje, čo je dobre pre všetky zúčastnené strany," poznamenal Trump. Spojené štáty podľa Trumpa uvalia na Teherán ďalšie sankcie. Vojenskú reakciu však vo svojom vystúpení nespomenul.

Napätie na Blízkom východe nepoľavuje

Irán vystrojil veľkolepý pohreb generálovi Soleimanimu, ktorý bol usmrtený pri útoku amerického dronu v Bagdade. Centrum Teheránu zaplnili davy ľudí, ktorí skandovali "Smrť Amerike"! Smútočné obrady za zabitého generála sa konali aj v ďalších mestách. 

Iránsky ľud dal posledné zbohom svojmu milovanému generálovi. Toho minulý týždeň prikázal zlikvidovať prezident Trump za to, že rozdúchaval proti-americké vášne v arabskom svete. Rozlúčka so Soleimanim pripomínala veľkolepé divadlo. Vedľa najvyššieho duchovného Chameneího stáli prezident Hasan Rúhání, nový veliteľ jednotiek Kuds a ďalší vysoko postavení predstavitelia islamskej republiky. Samotný Chameneí neudržal slzy počas tradičnej moslimskej modlitby za mŕtvych.

Smrť obľúbeného politika vnímajú skrz prizmu mučeníka 

Už od rána desaťtisícové davy zaplnili ulice iránskej metropoly. Smútiaci niesli plagáty so Soleimaniho portrétom a červené šíitské vlajky, ktoré symbolizujú krv niekoho, kto bol zabitý neprávom a volajú po pomste. Na pohrebe vystúpila aj dcéra zabitého veliteľa elitných iránskych jednotiek Zeinab Soleimani. Americkému prezidentovi adresovala drsný odkaz. "Šialený Trump, nemysli si, že po mučeníckej smrti môjho otca sa všetko skončilo. Rodiny amerických vojakov na Blízkom východe budú tráviť svoje dni čakaním na smrť svojich detí," odkázala. 

Dcéra bývalého šéfa jednotiek Kuds a druhého najmocnejšieho muža v krajine zároveň prorokovala Spojeným štátom temnú budúcnosť. Nástupca Soleimaniho už skôr vyhlásil, že jeho cieľom je vytlačiť americké jednotky z regiónu a pohrozil vojenskou akciou. Na vyhrážky už reagoval aj prezident Trump. Povedal, že zvažuje útok na vybrané iránske kultúrne lokality, ak by Iránci v odvete za smrť generála zabili nejakých amerických občanov.​

Slovenských vojakov presunuli z Iraku. Viac sa dozviete vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy