Zatiahnuté
13°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2025
Pacienti s Alzheimerom majú nádej na záchranu svojej pamäte
Zdielať na
Zahraničie

Pacienti s Alzheimerom majú nádej na záchranu svojej pamäte

biele tabletky na stole

Zdroj: sxc.hu/ilustračné

Pacienti trpiaci Alzheimerovou chorobou majú novú nádej v boji o svoju pamäť

Spolu s ďalšími vedcami v Laboratóriu molekulovej biológie v Cambridgei zistili, že hlavnou zložkou Alzheimerových neurofibrilárnych klbiek v mozgu je tau proteín. Pri tomto ochorení mení svoju štruktúru i funkciu a viaže zdravé proteíny. Narúša tým ich funkciu a človeku sa zhoršuje pamäť.

"Nový liek s účinnou látkou metyltioninium chlorid dokáže tento proces zastaviť a ak sa tak udeje v ranom štádiu choroby, existuje veľká nádej, že mozog by sa mohol zregenerovať a pacientovi by pamäť slúžila naďalej," uviedol Novák. Tieto hypotézy potvrdil aj test, na ktorom sa zúčastnilo 321 ľudí s Alzheimerovou chorobou, od štvrtého po rané piate štádium.

"Po 19 mesiacoch užívania lieku sa mentálne pochody u pacientov výrazne nezhoršili. Je to dosť dlhý čas na to, aby sa postupujúca choroba neliečeného pacienta viditeľne zhoršila. Liek v niektorých prípadoch zvýšil výkon pamäte až o 80 percent. Je to zatiaľ najlepší výsledok, ktorý bol doteraz v klinických skúškach dosiahnutý," vysvetlil Novák. Podľa jeho slov musí liek prejsť ešte ďalšími testami a ak pôjde všetko bez komplikácií, k pacientom sa môže dostať o štyri roky.

Lekári dnes podávajú pacientom s Alzheimerovou chorobou symptomatiká - lieky, ktoré zmierňujú príznaky, ale neliečia ochorenie. "Dodnes však neexistuje žiadny liek, ktorý by dokázal priamo ovplyvniť pamäť človeka a vedel by ju liečiť a vyliečiť," dodal Novák.

Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu, pri ktorom býva postihnutá krátkodobá pamäť človeka a neskôr dochádza aj k poruche dlhodobej pamäte. Pacient postupne stráca rozumové schopnosti i orientáciu. Vo vrcholnom štádiu nepozná ani svojich najbližších. Podľa Nováka je dôležité, aby pacienti s týmto ochorením udržiavali kontakt so spoločnosťou, komunikovali a cvičili si pamäť.

"Ak udržujeme pamäť v aktivite, dokážeme výrazne spomaliť priebeh ochorenia," potvrdil. Preto je vhodné chodiť s pacientmi do divadla, do kina alebo na iné podujatia. "Lekári by mali vedieť, že ak zavrú pacienta s Alzheimerovou chorobou do nemocničnej izby a dajú mu sedatíva, tak ho zničili. Pacient potrebuje byť v živom, komunikatívnom prostredí," dodal Novák.

Zdielať na

Najčítanejšie správy