Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Francúzska. Zvolila zaujímavý účes

Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Francúzska. Zvolila zaujímavý účes

PARÍŽ / Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu predpoludním odletela na návštevu Francúzska. Hlavným bodom programu jej stretnutia s tamojším prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži. Priamo na palube vládneho špeciálu bola aj reportérka TV JOJ Barbora Jánošová.

Vládny špeciál odišiel z Bratislavy na pravé poludnie. Po prílete prijal Emmanuel Macron našu prezidentku v Elyzejskom paláci. Hlavnými témami by mala byť klíma, eurozóna a európska sociálna politika. "Slovensko je v jadre Európskej únie. Ľudia na Slovensku si želajú proeurópske smerovanie, čoho dôkazom je aj Vaše zvolenie," povedal na úvod francúzsky prezident. 

"Francúzsko je pre Slovensko blízkym partnerom a dôležitým spojencom v EÚ aj v Severoatlantickej aliancii," povedala Čaputová. S Macronom bude rokovať o aj o aktuálnej situácii v Európskej únii, V4, ale aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ďalšej spolupráce. Prezidentka okrem toho v Paríži položila kyticu pred klub Bataclan. Tento klub bol súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa stali 13. novembra 2015 a vyžiadali si 130 obetí.

Pokiaľ ide o program, prispôsobiť sa musí francúzskemu protokolu. Kým u nás býva zvykom, že najskôr je na rade stretnutie a potom dajú vyhlásenie, tak vo Francúzsku to bude presne naopak. Na záver plánujú aj rokovanie medzi štyrmi očami. Komunikovať budú zrejme v angličtine a bez tlmočníka. 

Prezidentka novinárom priznala, že v Paríži bude prvýkrát a hoci má nabitý program, dúfa, že stihne aj nejakú prehliadku centra mesta. Na Slovensko pocestuje späť vo štvrtok popoludní. 

Prezidentka sa po ceste pripravovala ešte na stretnutie s francúzskym kolegom: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Chutíš mi
09:30 Súdna sieň
07:20 Panelák VIII.
08:40 Simpsonovci XXVIII.
09:10 Simpsonovci XXVIII.
07:25 POLICAJTI V AKCII
08:45 Prvé oddelenie
09:15 Prvé oddelenie
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď I.
08:40 Máša a medveď I.
07:15 Hříšný tanec
09:05 Ve jménu krále
11:20 Můj šálek kávy