Bývalý nacistický koncentračný tábor sa stal bezletovou zónou. Fotku s dronom si už len tak nespravíte

Bývalý nacistický koncentračný tábor sa stal bezletovou zónou. Fotku s dronom si už len tak nespravíte

Archívna reportáž
embed kód
OSVIENČIM / Bývalý nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime sa stal zrejme prvým múzeom na svete, pre ktoré bola oficiálne zriadená bezletová zóna.

 "Umožní to lepšie zabezpečiť autentický priestor bývalého tábora a bezpečnosť viac ako dvoch miliónov návštevníkov ročne, a to aj vďaka možnosti regulovať lety dronov nad historickým územím," uviedlo múzeum na svojej internetovej stránke. Príslušné nariadenie ministerstva dopravy nadobudlo účinnosť začiatkom tohto mesiaca.

"Z roka na rok stúpa záujem o lety nad bývalým táborom, drony uľahčujú fotografovanie z vtáčej perspektívy dokonca súkromným osobám. Stávalo sa, že nad táborom lietalo hneď niekoľko strojov naraz, bez toho aby sme o tom mali tušenie. Budilo to vážne obavy o bezpečnosť ako historických objektov, tak ľudí zdržiavajúcich sa na území tábora. Dôležité je tiež to, že lietajúci dron, najmä v blízkosti skupín, prekážal sprievodcom a návštevníkom," uviedol riaditeľ múzea Piotr Cywiński.

​Dodal, že múzeum poskytuje povolenie k letom takmer výlučne filmovým štábom a tieto lety sa zvyčajne odohrávajú pred otvorením či po uzavretí múzea. Až doteraz k tomu ale múzeum nemalo právne nástroje. Teraz sa situácia zmenila a Osvienčim asi ako prvé múzeum na svete dostalo možnosť kontrolovať, čo sa deje nad hlavami jeho návštevníkov.

Až doteraz zákaz lietať platil nad bývalým koncentračným táborom Osvienčim, ​​ale nevzťahoval sa na územie vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Vytvorenie oficiálnej bezletovej zóny dáva múzeu podľa jeho hovorcu nástroje, umožňujúce reagovať na lety podnikané bez súhlasu múzea.

Nemci zriadili koncentračný tábor v Osvienčime v roku 1940, o dva roky neskôr vznikol ďalší tábor v Osvienčime. Súčasťou bola aj sieť pobočiek. Odhaduje sa, že tu nacisti zavraždili najmenej 1,1 milióna ľudí, hlavne Židov, ale aj Poliakov, Rómov a sovietskych vojnových zajatcov. K väzňom osvienčimských táborov patrilo aj 50 000 československých občanov - Židov, politických väzňov a Rómov, z ktorých prežilo asi 6000.

Múzeum na území bývalých táborov funguje od roku 1947, v roku 1975 bol bývalý tábor zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Vlani múzeum navštívilo viac ako dva milióny ľudí.

Aj pápež František nedávno navštívil Osvienčim a poprosil Boha o odpustenie:

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:25 Pompeje
00:35 Prenasledovaní
02:20 Krimi
23:05 Šesť vrážd stačí, mamička
01:10 Walking Dead VIII.
02:10 KINOSÁLA
23:10 Kráľovná juhu III.
00:10 Agent II.
01:05 Vraždy cez sviatky II.
23:05 Volám sa Caillou V.
23:30 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:55 Kúzlovanie
21:55 Země zatracených
23:55 Pán Šanghaje
01:40 Cesta válečníka