Obyvatelia nórskeho ostrova chcú navždy zahodiť hodinky. Čas počas polárnych dní a nocí vraj nepotrebujú

Obyvatelia nórskeho ostrova chcú navždy zahodiť hodinky. Čas počas polárnych dní a nocí vraj nepotrebujú

Archívna reportáž
O ukončenie posúvania ručičiek na hodinkách sa pokúšajú aj krajiny Európskej únie. embed kód
SOMMARØY / Vedeli ste, že na svete existuje miesto, kde sú ľuďom hodinky na nič? Obyvatelia nórskeho ostrovčeka Sommarøy zažívajú polárny deň a slnko tam až do konca júla nezapadne. Hovoria preto, že čas pre nič nemá zmysel a chceli by ho dokonca zrušiť.

Ostrovček leží za polárnym kruhom a miestni už od 18. mája nemajú tmu a nebudú ju mať až do 26. júla. Ľudia si tak užívajú slnko 24 hodín denne. "Stále je tu svetlo a my sa podľa toho správame. Uprostred noci, keď obyčajní ľudia hovoria napríklad o druhej ráno, môžete u nás vidieť deti hrať futbal či dospelých sekať trávnik," uviedol pre CNN Kjell Ove Hveding. Práve pod jeho vedením ľudia z ostrova odniesli nórskemu parlamentu petíciu, v ktorom žiadajú, aby u nich vznikla oficiálna "zóna bez času".

Obyvatelia veria, že by ich schválenie návrhu zbavilo tradičných otváracích hodín a namiesto nich budú môcť chodiť do práce a do školy podľa toho, ako sa im to bude hodiť. "Deti a mladí ľudia budú musieť chodiť do školy aj naďalej, ale bude to priestor pre flexibilitu," povedal Hveding pre nórsku televíziu NRK.

Obyvatelia ostrova si myslia, že zrušenie času povedie k zvýšeniu turizmu v tejto oblasti. Podľa nich totiž čas ľudí obmedzuje, a tak si budú môcť prísť na ostrov oddýchnuť a žiť si svoj život aspoň na chvíľu bez riadenia sa hodinami. 

O ukončenie posúvania ručičiek na hodinkách sa pokúšajú aj krajiny Európskej únie.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:50 Vtierka Castle
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
12:20 Krtko
12:30 Tom a Lili
12:40 Okido I.
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč
15:55 Tom Sawyer