Brat severokórejského diktátora, ktorého zavraždili na malajzijskom letisku, bol údajne informátorom CIA

Brat severokórejského diktátora, ktorého zavraždili na malajzijskom letisku, bol údajne informátorom CIA

NEW YORK / Nevlastný brat vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-una zomrel podľa USA na nariadenie severokórejskej vlády. Kim Čong-nam skonal vlani po tom, ako mu na letisku v Kuala Lumpure potreli tvár nervovoparalytickou bojovou látkou VX. Denník The Wall Street Journal prišiel s informáciou, že mal poskytovať informácie pre americkú spravodajskú službu CIA.

Kim Čong-nam, brat severokórejského vodcu Kim Čong-una zavraždený ešte pred dvoma rokmi v Malajzii, bol informátorom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Podľa nemenovaných informovaných osôb, na ktoré sa denník The Wall Street Journal odvoláva, bol medzi diktátorovým bratom a americkú rozviedkou "zväzok". 

Kim Čong-nam bol najstarším synom bývalého severokórejského vodcu Kim Čong-ila. Pred smrťou žil niekoľko rokov v zahraničí, pretože v KĽDR upadol do nemilosti. Analytici predpokladajú, že ho Kim Čong-un, ktorý mal rovnakého otca, ale inú matku, mohol vnímať ako ohrozenie svojej vlády. Vo februári 2017 bol Kim Čong-nam zavraždený na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpuru.

"Niekoľko bývalých amerických úradných činiteľov uvádza, že Kim Čong-unov brat nemal v KĽDR žiadnu mocenskú základňu a nemohol zrejme poskytovať podrobnosti o vnútornom usporiadaní Severnej Kórey," uviedol newyorský denník. Veľa detailov o údajnej spolupráci Kim Čong-nama s CIA zostáva nejasných.

Zrejme bol v kontakte s viacerými spravodajskými službami 

Kimov brat bol podľa zdrojov The Wall Street Journal takmer určite v kontakte aj s inými spravodajskými službami, najmä čínskymi. Vo februári 2017, kedy bol zavraždený, Kim cestoval do Malajzie na stretnutie so svojím kontaktom z CIA, aj keď to nemusel byť jediný dôvod cesty, píše sa v článku.

Z vraždy Kim Čong-nama boli obvinené dve ženy, Indonézanka a Vietnamka, ktoré mu v priestoroch letiskového terminálu vstrekli do tváre nervový plyn VX. Indonézanka Siti Aisyahová bola po stiahnutí žaloby nečakane prepustená na slobodu tento rok v apríli. Vietnamku Doan Thi Huong súd poslal do väzenia na tri roky a štyri mesiace. Začiatkom mája bola aj ona z väzenia prepustená, z trasie si odpykala dva roky.

Vražda bola súčasťou päťročného sprisahania severkórejského lídra Kim Čong-una voči bratovi, ktorého údajne nikdy nestretol, tvrdí juhokórejská špionážna agentúra. Severná Kórea je známa objednávaním vrážd ľudí, ktorí boli hrozbou režimu. Pchjongjang však akékoľvek spojenie s vraždou poprel a mŕtveho muža dokonca ani neuznal za Kim Čong-nama.

Severná Kórea znovu stavia odpalné zariadenie pre rakety. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/WSJ/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:00 Panelák
05:35 DIVOKÉ KONE
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Profesionáli II.
05:45 NAŠI II.
06:15 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:05 Kdybych měl křídla
07:45 Zátah
09:55 Příběh jedné jízdy