Na Srí Lanke platí výnimočný stav. Prezident čelí vlne kritiky

Na Srí Lanke platí výnimočný stav. Prezident čelí vlne kritiky

KOLOMBO / Srílanská televízia zverejnila zábery jedného zo siedmich samovražedných atentátnikov, ktorí na Veľkonočnú nedeľu odpálili sériu náloží v kostoloch a hoteloch. Ich obeťami sa podľa poslednej bilancie stalo až 310 ľudí, vrátane takmer 40 turistov. Prezident v krajine vyhlásil výnimočný stav.

Atentátnika zachytili bezpečnostné kamery ako vchádza do kostola sv. Sebastiána, ten bol jeden zo šiestich miest, v ktorých vybuchli bomby.  Polícia našla po útokoch nálože aj pri ďalšom kostole, na autobusovej stanici aj pri letisku. Prezident preto vyhlásil výnimočný stav. Tým sa posilnili právomoci armády a polície. Aj vďaka tomu skončilo vo väzbe už 40 ľudí. 

"Bol práve koniec bohoslužby. Moja žena a dcéra boli ešte v kostole, ja som vyšiel von. Odrazu zadunel výbuch. Vbehol som do kostola, moja žena a dcéra ležali na zemi, obe boli mŕtve," povedal austrálsky turista Sudesh Kolonne. Krvavý masaker spustil vlnu kritiky voči prezidentovi, ktorý má na starosti bezpečnostné zložky. 

Nielen vláda, ale aj obyvateľstvo mu vytýkajú, že ignoroval signály hrozby a nekonal. Prvé varovanie pritom dostal už 4. apríla. K najhoršiemu teroristickému útoku v krajine sa v utorok prihlásil Islamský štát. Dôkazy ale neposkytol. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:50 Nemilosrdní
23:50 INKOGNITO
00:55 Noviny TV JOJ
23:05 Za zrkadlom
01:20 Hviezdna brána II.
02:20 Pod palubou v Stredomorí
23:05 Spravodlivosť v krvi VIII.
00:00 Spackané plastické operácie IV.
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:40 Albert spoznáva svet
23:55 Zabi nudu! II.
00:00 Ovečka Shaun IV.
21:50 Město 44
23:50 Tulipánová horečka
01:30 Andělé slunce