Škola v Barcelone zakázala knihy o Karkulke a Šípkovej Ruženke. Sú vraj sexistické

Škola v Barcelone zakázala knihy o Karkulke a Šípkovej Ruženke. Sú vraj sexistické

BARCELONA / Deti základnej školy si už z knižnice nebudú môcť požičať a prečítať klasické rozprávky ako sú Šípková Ruženka či Červená Karkulka. Školská komisia došla k záveru, že príbehy sú príliš sexistické. Z miestnej knižnice tak zmizla takmer tretina rozprávok.

O vyradení kníh rozhodla školská komisia pre rovnosť pohlaví. Došla totiž k záveru, že asi 200 rozprávkových príbehov v ponuke miestnej knižnice je "sexistických" a prispieva tak k šíreniu stereotypu o mužskej a ženskej roly, informovali španielske média. 

Z oddelenia pre deti do 6 rokov v barcelonskej škole zmizlo po hodnotení komisie asi 30 percent knižiek. Ako kritérium pri hodnotení slúžilo mimo iné aj to, koľko postáv v príbehu je mužských a koľko ženských, aké role zastávajú a koľko je v deji násilie. 

Popri rozprávke o Karkulke, ktorú zožerie vlk a potom ju zachráni poľovník, nezostalo v škole ušetrený ani príbeh o svätom Jurajovi. V tom podľa legendy statočný rytier premôže draka a zachránenej princeznej dá červenú ružu, ktorá vyrástla na mieste boja z dračej krvi.

Hodnotenie kníh je súčasťou katalánskeho projektu "Knižnica a rovnosť pohlaví." Katalánska vláda sa k stiahnutiu rozprávok z regálov školskej knižnice vyjadriť nechcela. Kriticky sa ku kauze postavila napríklad madridská politička z Ľudovej strany Isabel Ayus. "Také rozprávky vychovali celé generácie. A pokiaľ sa rodičom nektoré z nich zdajú pre deti nevhodne, tak nech im ich nečítajú, ale tradičné príbehy by sme nemali démonizovať," povedala. 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:10 Profesionáli III.
05:35 Panelák
06:25 Profesionáli III.
07:05 Hoď svišťom II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:40 Mámy na nože
08:20 Kouzlo polibku
09:55 Dům snů