Manželský pár dostal najesť až po 5 dňoch. Maďarské úrady ich údajne nechali hladovať

Manželský pár dostal najesť až po 5 dňoch. Maďarské úrady ich údajne nechali hladovať

BUDAPEŠŤ / Maďarské úrady údajne nechali hladovať žiadateľov o azyl z Iraku, ktorí prebývajú v tranzitnej zóne na hranici so Srbskom. Až na nariadenie Európskeho súdu pre ľudské práva dostal manželský pár vo štvrtok, po piatich dňoch, najesť.

Tri deti manželov dostávali najesť ako obvykle a ich rodičia sa živili zvyškami, ktoré po nich zostali. Helsinský výbor takéto konanie zo strany maďarských úradov považuje za mučenie. Podľa agentúry MTI išlo o členov rodiny, ktorých žiadosti o azyl maďarské úrady zamietli.

Rovnaký prípad sa stal už vlani v auguste, keď nedostávalo najesť osem žiadateľov o azyl z Afganistanu a Sýrie. Išlo o migrantov, ktorých žiadosť o azyl maďarské úrady v prvej inštancii zamietli a ktorí sa proti tomu odvolali. Odopretie potravín je podľa ochrancov ľudských práv malo prinútiť k odchodu z krajiny ešte pred tým, než v Maďarsku skončí odvolacie konanie.

Tranzitné zóny na prechodoch Röszke a Tompa sú jediné zariadenia, kde môžu ľudia žiadať v Maďarsku o udelenie azylu. Fungujú ako uzavreté tábory priamo pri hraniciach, ktoré možno opustiť dverami len priamo do Srbska. Z pohľadu maďarskej vlády sú v týchto zariadeniach dobrovoľne. Ak sa z nich migranti do Srbska vrátia, prídu v Maďarsku o štatút žiadateľa o azyl, pretože vláda v Budapešti považuje Srbsko za bezpečnú krajinu.

Konzervatívna vláda maďarského premiéra Viktora Orbána vedie tvrdú politiku namierenú proti migrantom a utečencom, za čo ju kritizujú ľudskoprávne organizácie, Európska únia a aj OSN.

Migranti, ktorí žiadajú o azyl v USA nie sú v jednoduchej situácie. O azyl tam totiž môžu žiadať len obyvatelia susedných štátov:

Zdroj: noviny.sk/čtk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 INKOGNITO
23:00 INKOGNITO
00:10 Hoď svišťom II.
22:05 FESTIVALOVÉ MINÚTY
00:10 Hviezdna brána III.
01:10 Súboj kúzelníkov I.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:55 ŽREBOVANIE
23:00 TIPOS INFO
22:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi II.
21:50 Hrdinové ohně
00:00 Rodeo a Julie
01:25 Sezóna zabíjení