Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Gejza
25.1.2022
Samit lídrov EÚ v Bruseli: Theresa May predložila pripomienky k dohode o brexite
Zdielať na

Samit lídrov EÚ v Bruseli: Theresa May predložila pripomienky k dohode o brexite

BRUSEL / V Bruseli pokračuje posledný tohtoročný summit lídrov krajín Európskej únie. Vypočuli si obavy britských poslancov, ktoré prišla tlmočiť premiérka Theresa Mayová. Dúfajú, že sa podarí dosiahnuť takú verziu Brexitu, ktorá bude čo najmenej škodlivá obe strany. Daniel Levicky Archleb sleduje rokovania priamo v Bruseli.

Podľa slovenského premiéra prešla dohoda o predĺžení sankcií voči Ruskej federácii bez nejakých ohnivých diskusií. "Debata nemôžem povedať, že by bola extrémne vášnivá, alebo emocionálna. Bolo konštatované, že tá situácia sa nelepší, a bolo dohodnuté, že sa predĺžia o ďalších šesť mesiacov, bez toho, aby sa nejakým spôsobom rozširovali alebo nejakým spôsobom sprísňovali," vraví premiér Peter Pellegrini.

Bude dohoda?

Európski lídri dúfajú, že Theresa May si do Londýna odnesie ubezpečujúce informácie, ktoré povedú k bezproblémovému podpísaniu takzvanej rozvodovej dohody. "Máme záujem ihneď po podpise zmluvy začať negociovať dohodu o budúcich vzájomných vzťahoch a veľmi úzkych vzťahoch medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou," vysvetľuje Pellegrini. 

Vzťahy s Britániou 

Pokiaľ však britská premiérka Theresa May nepresvedčí poslancov britského parlamentu, stále je v hre aj takzvaný tvrdý Brexit, bez dohody. "Slovensko aj ďalšie krajiny samozrejme musia zvažovať aj alternatívu tvrdého Brexitu. Ja mám v pláne zvolať v januári preventívne pracovné rokovanie, čo všetko musí Slovensko spraviť, v prípade, že by k tomu došlo," dodáva slovenský premiér. 

Druhý deň bruselského summitu pokračuje aj ďalšími dôležitými témami."Asi veľkou témou bude mandát pre euroskupinu, aby začala dizajnovať budúci možný rozpočet pre krajiny eurozóny," hovorí Pellegrini. Hovorilo sa tiež o lepšej koordinácii boja proti klimatickým zmenám, nelegálnej migrácii, ako aj dezinformáciám, rasizmu a xenofóbii. Začali sa už aj diskusie o novom rozpočte Únie.

Premiérka Theresa May ustála hlasovanie o dôvere: 

Súvisiace články

Najčítanejšie