Chcete mať rozoklaný jazyk ako jašter? Čo na to odborníci?

Chcete mať rozoklaný jazyk ako jašter? Čo na to odborníci?

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Lekári varujú ľudí, ktorí si chcú dať rozdeliť jazyk, že podstupujú vážne zdravotné riziko. Proces vytvorenia jazyka, ktorý pripomína rozdvojený jazyk jašterov či hadov môže spôsobiť veľkú stratu krvi, infekcie, poškodenie nervov, či problémy s dýchaním a prehĺtaním.

Rozdelenie jazyka patrí medzi obľúbené zákroky medzi fanúšikmi modifikácie tela - ľuďmi, ktorí vedome robia rozhodnutia o zmene svojej anatómie a vzhľadu, často s pomocou plastickej chirurgie. 

Podľa portálu BBC sa v Anglicku a vo Walese sa v marci na základe súdneho rozhodnutia rozdelenie jazyka (z kozmetických dôvodov) vykonávané vyznávačom modifikácie tela stalo nelegálnym, aj v prípade súhlasu klienta.

Britská asociácia plastických chirurgov (British Association of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgeons - BAPRAS) sa však vyjadrila,že legálny status týkajúci sa zákroku nie je úplne jasný vo zvyšku krajiny. Neistota vládne aj ohľadne alternatívnych metód dosiahnutia rozdeleného jazyku, napríklad použitia viacnásobného piercingu.

"Ako ústni chirurgovia sme videli viaceré desivé následky týchto procedúr," hovorí Selina Master z Fakulty dentálnej chirurgie britskej Kráľovskej lekárskej univerzity. "Obávame sa, že záujem o rozdelenie jazyka bude naďalej stúpať, len bude potlačená do utajenia." 

Takéto zákroky pritom podľa chirurgov prinášajú viaceré zdravotné riziká, vrátane zlomených zubov, poškodenia ďasien, infekcií či opuchov v ústnej dutine, ktoré môžu spôsobiť problémy s dýchaním. 

Lekári z kráľovskej univerzity odhadujú, že viac ako polovica piercingov v jazyku a každý piaty piercing v perách u ľudí vo veku 16 až 24 rokov prináša ťažkosti.

"Silne odporúčame, aby si ľudia nedávali robiť ústny piercing a rozdelenie jazyka. Ak sa však tak už rozhodnú, je kľúčové, aby pravidelne navštevovali svojho zubného lekára, aby mohol poskytnúť dohľad nad zdravím ich ústnej dutiny. A nikdy sa nepokúšajte vykonávať tieto zákroky na sebe či na iných," hovorí Master. 

Piercing sa môže stať problémom aj pri potýčke:

Zdroj: noviny.sk/BBC

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 PRÁZDNINY
21:55 VEĽKÝ BALÍK
23:00 Stratené duše I.
20:45 Pravdivé lži
23:40 Hawaii 5.0 VIII.
00:40 Homeland: V mene vlasti VI.
20:10 Kosti V.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami
22:00 Vtierka Castle II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:25 Sam a Max
20:15 Tankový prapor
21:45 Láska po anglicku
23:30 Temné kouty