Thajsko kritizuje zahraničných novinárov

Thajsko kritizuje zahraničných novinárov

Archívna reportáž
embed kód
BANGKOK / Thajsko kritizuje zahraničné médiá za to, že robili rozhovory s chlapcami z jaskyne. Úrady obvinili zahraničných novinárov z toho, že sa správali nezodpovedne, keď spovedali členov juniorského futbalového tímu, ktorý zostal uväznený v zaplavenej jaskyni a bol napokon zázračne zachránený.

"Bol som smutný z toho, že sa ukázalo, že zahraničné médiá, o ktorých sme predpokladali, že veľmi dobre chápu práva detí ako aj postupy na ochranu detí a maloletých, nakoniec mali nečakane nízke štandardy," napísal na sociálnej sieti Facebook zástupca ministra spravodlivosti Thajska Tawatchai Thaikyo. Vyzval médiá na to, aby sa riadili rovnakými princípmi pri rozhovoroch s maloletými, ktoré sa dodržiavajú pri právnom konaní. To v Thajsku znamená, že je požadovaná prítomnosť psychológa počas rozhovoru, "aby sa neotvárali rany hlboko v srdciach detí a maloletých. Sú vo veľmi krehkom veku a musia byť chránené."

Predtým, ako boli členovia tímu Diviakov prepustení z nemocnice, miestne úrady požiadali thajských aj zahraničných novinárov, aby sa v mene uchovania ich duševného zdravia zdržali od snahy urobiť rozhovory s chlapcami. Medzičasom vedenie provincie Chiang Rai vydali stanovisko ohlasujúce, že guvernér Prachon Prachsakul vytvoril špeciálnu jednotku  na "diskusiu o spôsoboch ochrany detských práv futbalového tímu Diviaky, na základe národného zákona o ochrane detí." Tento krok nasledoval "potom, ako sa objavili správy, že niektoré zahraničné médiá robili rozhovory s mladými členmi futbalového tímu Diviaky v ich domovoch potom, ako boli prepustení z nemocnice." V stanovisku sa ďalej píše, že akékoľvek porušenie zákona o ochrane detí so sebou nesie "pokutu v maximálnej výške 60 tisíc bahtov (1540 eur), až 6 mesiacov väzenia, prípadne oboch trestov."

Pripomeňte si hrdinstvo potápačov, ktorí zachránili chlapcov z jaskyne:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:50 NAŠI IV.
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:15 Mačka a pes
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 TIPOS INFO
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:15 Barbapapa II.
17:25 Agi Bagi III.
17:40 Strážca vesmíru Roger
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení