Japonci už vedia, ako využiť vlastnosti pavučín

11.12.2007 16:08 Noviny.sk Zahraničie
Japonci už vedia, ako využiť vlastnosti pavučín Zdroj: Cybershot Dude
V roku 2010 sa tak dočkáme aj prvých pavúčich ponožiek a po operáciách nám rany budú zašívané pavučinovým vláknom.

Japonskí vedci našli spôsob, ako využiť pozoruhodné vlastnosti pavučín. Pavúčie vlákno je totiž jednou z najpevnejších látok na zemi, silnejšie než oceľ a ľahšie než perie. Japonskí producenti sú pripravení počas pár rokov dodať na trh výrobky z týchto nových materiálov.

Výskumníkom z univerzity Šinšu v Nagane sa podarilo vstrieknuť pavúčie gény do húsenice priadky morušovej (nočný motýľ, hodvábnik), z vlákien ktorej sa získava hodváb, a získať tak vlákno, ktoré je pevnejšie, jemnejšie a odolnejšie než bežný hodváb.

Takto porazil tím Masaa Nakagakiho, profesora genetiky hmyzu, objavom masovej produkcie pavúčieho hodvábu konkurentov z celého sveta.

Konvenčný spôsob "chovu" pavúkov nie je možný, pretože pavúk je kanibal a chráni si svoje teritórium. Preto bol použitý motýľ priadka morušová.

Vlákno je päťkrát silnejšie než oceľové rovnakej hrúbky, z hľadiska schopnosti absorbcie nárazu je lepší než "Kelvar" - materiál z plastu používaný na výrobu nepriestrelných viest.

Ďalšie možnosti uplatnenia ponúkajú vláknam tenisové rakety, rybárske vlasy a siete. Pavúčie vlákno sa tiež v prírode časom samé rozloží, čiže neznečisťuje pláže, neohrozuje morské vtáky ako tie nylonové.

Možno ho tiež použiť v mikrochirurgii na zašitie rán po operáciách. Komerčné využitie vlákien ako jediný podnik zatiaľ pripravuje firma Okamoto v Japonsku, ktorá chce na trh v roku 2010 uviesť extra tenké a odolné pavúčie ponožky.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 DEDIČSTVO
06:05 MacGyver
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:15 Popelky
07:50 Vyškolena láskou
09:30 Arrietty ze světa půjčovníčků