Polojasno
Bratislava
Jaroslav
27.4.2024
Veľký cestovný manuál. Na toto sa pripravte pri ceste do Chorvátska
Zdielať na

Veľký cestovný manuál. Na toto sa pripravte pri ceste do Chorvátska

Archívne video

BRATISLAVA / Od začiatku účasti polície Slovenskej republiky vykonávalo službu v Chorvátsku 76 slovenských policajtov. V roku 2018 budú mať v Chorvátsku zastúpenie policajti z 18 krajín a budú pôsobiť na 7 policajných riaditeľstvách v prímorských oblastiach.

Policajti budú vykonávať službu v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Slovenskí policajti budú na území Chorvátska vybavení služobnými cestnými vozidlami s označením POLÍCIA.

Slovenskí policajti budú pôsobiť v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska a to Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej. Od 1. júla do 3. septembra sa tento rok o bezpečnosť dovolenkárov postará osem policajtov. Pôsobiť budú v rekreačných oblastiach:

  • Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.
  • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85 a). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Po dohode môžu byť slovenskí policajti vyslaní na výkon služby aj do iných oblastí podľa vývoja aktuálnej situácie v dovolenkových destináciách.

​Ako sa vyhnúť preplneným cestám:

Cestu je potrebné plánovať s použitím dopravného plánovača, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.

​Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je neprimeraná rýchlosť, nedostatočná vzdialenosť za vozidlom, nedanie prednosti v jazde a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla, čo môže byť spôsobené nadmernou únavou vodičov. V uplynulom roku zahynulo na chorvátskych cestách pri dopravných nehodách 28 cudzincov, z ktorých boli dvaja občania Slovenskej republiky, 12 bolo ťažko zranených a 23 ľahko.

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112

Prvá pomoc: 194

Hasiči: 193

Polícia: 192

Pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia, alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)

Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195

Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520

  • Ak je potrebné odstrániť poruchu, alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).
  • V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde sa volajúci v Chorvátsku nachádza. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.
  • Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať: „Kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení a aké sú zranenia.

Čo robiť v prípade straty alebo odcudzenia cestovného dokladu:

  1. Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.
  2. Priamo na konzulárnom úseku Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky, Prilaz Gjure Deželića 10, 10000 Zagreb, pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť Potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a uhradiť poplatok za vydanie náhradného dokladu (poplatok je vo výške 10,- €, platí sa v kunách podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Chorvátska). Oproti minulým rokom v tomto roku už nie je počas letnej turistickej sezóny v prevádzke vysunuté konzulárne pracovisko v Zadare. Naopak, v priebehu roku 2017 bol v Splite otvorený Konzulárny úrad, ktorý má sídlo na adrese Mažuraničevo šetalište 1, 21 000 Split, číslo telefónu: +38521362679, mobil: +38598264041. Tento úrad bude poskytovať občanom Slovenskej republiky pomoc v prípade núdze
    Nejazdite v kolónach za sebou

Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach ( 2 - 3 autá za sebou) ale uprednostňovali individuálnu jazdu. Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a tragických následkov dopravných nehôd je práve nedostatočná vzdialenosť za predchádzajúcim vozidlom, čo sa stáva najmä na diaľniciach. Ďalšou z najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu motorových vozidiel.

Čo v prípade dopravnej nehody:

O dopravnej nehode najprv upovedomte Políciu (tel.: 192). (Nie je potrebné v prípade dopravnej nehody s malou materiálnou škodou.) Vykonajte všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky (oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník), aby sa predišlo vzniku nového nebezpečenstva. Počkajte na príchod Polície.

V prípade škody na vozidle žiadajte od Polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, vydajú Vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo za správny poplatok 20,- HRK (asi za 2-3 dni).

KDE KOĽKO
mimo obce 90 km/h
na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h
na diaľniciach 130 km/h
pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h
pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h
v obci 50 km/h

​Riešenie dopravných priestupkov:

Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve možnosti riešenia:

  • vodič - cudzinec je ochotný zaplatiť pokutu na mieste - prípad končí.
  • vodič - cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobenú dopravnú nehodu - Polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad (o čom Polícia spíše záznam) a Polícia telefonicky informuje územne príslušný priestupkový súd o prípade, pričom vodič priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde (obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku). Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, resp. zaplatení sankcie (ak tak rozhodne priestupkový sudca).
    "Účastník cestnej premávky, ktorý arogantne porušuje predpisy o cestnej premávke tým, že jazdí pod vplyvom alkoholu vyššom ako 1,50 g/kg v krvi, alebo omamných a psychotropných látok alebo liekov, alebo jazdí v zakázanom smere, alebo predbieha na neprehľadnom mieste kolónu vozidiel, alebo jazdí rýchlosťou vyššou ako 50 km/h nad povolenú rýchlosť v obývanej oblasti alebo v úseku s označením najvyššej rýchlosti a tým ohrozuje život alebo zdravie osôb, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky.“

Dôležité je, si okrem cesty, zabezpečiť aj pohodlné ubytovanie:

​​Sankcie za niektoré konkrétne dopravné priestupky v Chorvátsku:


- Vodič, ktorý je unavený, chorý, alebo v takom psychickom rozpoložení, že nemôže viesť bezpečne motorové vozidlo, a vodič, ktorý užil pred, alebo počas jazdy lieky, ktoré sa nesmú počas jazdy užívať, nesmie viesť motorové vozidlo.

- Peňažnou pokutou vo výške od 1.000,00 HRK do 2.000,00 HRK sa potrestá vodič, ktorý sa dopustí uvedeného priestupku. (konverzný kurz EURO – HRK je cca 7,40)

 - Pokutou od 1.000,00 HRK do 2.000,00 HRK sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi medzi 0,50 g/kg a 1,00 g/kg.

- Pokutou od 2.000,00 HRK do 5.000,00 HRK sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi od 1,00 g/kg do 1,50 g/kg.

- Pokutou od 5.000,00 HRK do 15.000,00 HRK sa potrestá vodič s obsahom alkoholu v krvi nad 1,50 g/kg.

- Pokutou 500,00 HRK sa potrestá vodič bicykla, ak má obsah alkoholu v krvi viac ako 0,50 g/kg.

- Policajt môže v prípade, ak zistí, že vodič je pod vplyvom opojných látok, nariadiť vodičovi, aby sa zdržal v služobnom priestore po dobu, pokiaľ neprestanú účinkovať opojné látky, najviac na dobu 12 hodín. Počas tejto doby môže policajt nariadiť premiestnenie vodičovho vozidla na miesto mimo vozovky, čo zabezpečí prostredníctvom právnickej, alebo fyzickej osoby.

- Pokutou od 5.000,00 HRK do 15.000,00 HRK alebo trestom odňatia slobody až na 60 dní, sa potrestá vodič vozidla, , ak odmietne dychovú skúšku na alkohol, alebo odber krvi na zistenie hladiny alkoholu v krvi.

- Pokutou vo výške 700,00 HRK sa potrestá účastník cestnej premávky, ak sa odmietne podrobiť skúške na prítomnosť alkoholu v krvi.

​Prekročenie povolenej rýchlosti v obci:

do 10 km/hod. - 300 HRK,
od 10 do 20 km/hod. - 500 HRK,
od 20 do 30 km/hod. – 1.000 HRK,
od 30 do 50 km/hod. – 2.000 HRK,
nad 50 km/hod. - od 5.000 do 15.000 HRK, alebo väzenie až na 60 dní alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.


Prekročenie povolenej rýchlosti mimo obce:

od 10 do 30 km/hod. - 500 HRK,
od 30 do 50 km/hod. - 1.000 HRK,
nad 50 km/hod. - od 3.000 do 7.000 HRK, alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dobu 6 až 12 mesiacov
Používanie mobilného telefónu počas jazdy - 500 HRK
Nedanie prednosti v jazde - 2.000 HRK, príp. zákaz vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 6 mesiacov
Dopravná nehoda, v prípade zanedbania povinnosti pri dopravnej nehode - od 300 do 7.000 HRK, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v HR
Jazda bez prilby na motocykli, mopede alebo štvorkolke, - 1.000 HRK
Jazda bez prilby na bicykli, v prípade jazdy osoby mladšej ako 16 rokov, - 300 HRK
Jazda bez vodičského oprávnenia, - 300 HRK
Jazda po predchádzajúcom odobratí vodičského oprávnenia, - od 5.000 do 15.000 HRK, alebo väzenie na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v Chorvátsku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy