Historická udalosť v jednej z najkrvavejších krajín Ameriky. Za 24 hodín nikto násilne nezomrel

Historická udalosť v jednej z najkrvavejších krajín Ameriky. Za 24 hodín nikto násilne nezomrel

Archívna reportáž
embed kód
GUATEMALA / Veľmi vzácny deň zažilo hlavné mesto Guatemaly. Po dlhej dobe nebolo hlásené ani jedno násilné úmrtie. Podľa miestnej polície to bolo v dohľadateľnej histórii vôbec po prvýkrát, čo nebola počas 24 hodín nahlásená ani jedna vražda alebo zabitie.

Guatemala patrí medzi trojicu štátov s najvyšším počtom vrážd na počet obyvateľov. V krajine tiež pôsobí množstvo násilných zločineckých gangov. 

Štatistiky zaradili v minulom roku Guatemalu na tretie miesto s 32 vraždami na 100 000 obyvateľov. Horšie na tom boli iba ďalšie stredoamerické krajiny, a to Salvador a Honduras. Bezmála trojmiliónová metropola Guatemala je vôbec najkrvavejším regiónom krajiny.

Deň bez násilného úmrtia, ktorý polícia registrovala v sobotu je preto úplne nezvyčajnou udalosťou. Úrady pripisujú pozitívnu štatistiku zvýšenej policajnej aktivite a rastúcemu počtu záťahov proti gangom. 

Polícia deň bez násilia okomentovala tým, že práve v uplynulom týždni nasadila do akcie technológiu, ktorá umožňuje rýchlo identifikovať či nie je na ľudí, ktorých policajti kontrolujú pri policajných záťahoch v uliciach, vydaný zatykač. 

Odborníci sú ale skeptickí. Pochybujú totiž, že sa štatistika v dohľadnej dobe zopakuje. "Bohužiaľ, ide o ojedinelú udalosť. Je to ako lotéria," uviedol denníku El País bezpečnostný analytik Manfredo Marroquín s tým, že podľa neho nejde o príznak pozitívneho trendu znižovania kriminality. "Je to veľmi ťažké v krajine, ktorá nemá konzistentnú politiku v hospodárskych, v sociálnych ani v bezpečnostných témach," dodal. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:55 Terminátor
01:10 Zrodenie diabla
03:35 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
23:25 Letecké katastrofy XV.
00:25 Liga snov VI.
01:00 Liga snov VII.
23:05 Vražedné Miami II.
00:05 Graceland III.
01:00 Súdna sieň
23:20 Príbehy dvoch myší
23:45 Zabi nudu! II.
23:55 Wilf - čarodejnícky pes
22:25 Nebezpečné pokušení
00:00 Rodinná loupež
01:30 Temné kouty