Historická udalosť v jednej z najkrvavejších krajín Ameriky. Za 24 hodín nikto násilne nezomrel

Historická udalosť v jednej z najkrvavejších krajín Ameriky. Za 24 hodín nikto násilne nezomrel

Archívna reportáž
embed kód
GUATEMALA / Veľmi vzácny deň zažilo hlavné mesto Guatemaly. Po dlhej dobe nebolo hlásené ani jedno násilné úmrtie. Podľa miestnej polície to bolo v dohľadateľnej histórii vôbec po prvýkrát, čo nebola počas 24 hodín nahlásená ani jedna vražda alebo zabitie.

Guatemala patrí medzi trojicu štátov s najvyšším počtom vrážd na počet obyvateľov. V krajine tiež pôsobí množstvo násilných zločineckých gangov. 

Štatistiky zaradili v minulom roku Guatemalu na tretie miesto s 32 vraždami na 100 000 obyvateľov. Horšie na tom boli iba ďalšie stredoamerické krajiny, a to Salvador a Honduras. Bezmála trojmiliónová metropola Guatemala je vôbec najkrvavejším regiónom krajiny.

Deň bez násilného úmrtia, ktorý polícia registrovala v sobotu je preto úplne nezvyčajnou udalosťou. Úrady pripisujú pozitívnu štatistiku zvýšenej policajnej aktivite a rastúcemu počtu záťahov proti gangom. 

Polícia deň bez násilia okomentovala tým, že práve v uplynulom týždni nasadila do akcie technológiu, ktorá umožňuje rýchlo identifikovať či nie je na ľudí, ktorých policajti kontrolujú pri policajných záťahoch v uliciach, vydaný zatykač. 

Odborníci sú ale skeptickí. Pochybujú totiž, že sa štatistika v dohľadnej dobe zopakuje. "Bohužiaľ, ide o ojedinelú udalosť. Je to ako lotéria," uviedol denníku El País bezpečnostný analytik Manfredo Marroquín s tým, že podľa neho nejde o príznak pozitívneho trendu znižovania kriminality. "Je to veľmi ťažké v krajine, ktorá nemá konzistentnú politiku v hospodárskych, v sociálnych ani v bezpečnostných témach," dodal. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
10:40 NOVÉ BÝVANIE
08:20 Varí vám to
09:15 Stratené duše II.
10:10 Stratené duše III.
08:50 Nákupné maniačky
10:15 Prvé oddelenie
10:55 Skutočné paničky z Orange County IX.
08:40 Oskar v balóne
09:00 Rybičky Flip a Flap
09:05 Sníček
08:05 Kuchař srdcem
09:50 Poslední odkaz
11:40 Hačikó: Příběh psa