Viete poskytnúť prvú pomoc? Policajti v Bratislave zastavovali šoférov

Viete poskytnúť prvú pomoc? Policajti v Bratislave zastavovali šoférov

BRATISLAVA / Čo by ste urobili v prípade, že ste svedkami dopravnej nehody? V prvom rade by ste asi zavolali na linku 112. Do príchodu záchranárov môže uplynúť niekoľko minút, od ktorých môže závisieť život človeka.

Skontrolujeme tep, dýchanie privoláme prvú pomoc. A v prípade, ak zranená osoba nereaguje, do príchodu záchranárov oživujeme. Striedame 30 stlačení hrudníka s dvoma vdýchnutiami. Stále sa ale nájdu ľudia, ktorí neovládajú základy prvej pomoci. Postup je pritom jednoduchý.

"Prvú pomoc nie je vôbec náročné poskytnúť, ide vlastne o to, aby sme zachránili život. Napríklad takú resuscitáciu poskytujeme 30:2, je to vlastne 30 stlačení a dva vdychy, a to je vlastne ten najhlavnejší úkon," vysvetľuje pracovníčka Červeného kríža Ivana Dzurková.

Policajti sa s pracovníkmi Červeného kríža postavili na viaceré miesta v rámci Bratislavského kraja a zamerali sa na preventívnu kontrolu preverenia úrovne vedomostí vodičov z poskytovania prvej pomoci, hlavne v súvislosti s cestnou premávkou. "Okrem toho sa policajti zamerali na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu vodičmi pred alebo počas vedenia vozidla, ako aj kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a ich spolujazdcami," povedala hovorkyňa bratislavskej polície Veronika Slamková.

"My sa ich vlastne pýtame to, či vedia prvú pomoc z autoškoly a učíme ich KPR, čo je resuscitácia, čo je samozrejme dobrovoľné, nie každý si to chce vyskúšať," pokračuje Zdurková. "Je to veľmi náučné a myslím, že veľa ľuďom pomôže vedieť, že čo robiť, aby zachránili ľudský život. Približne som to vedela, 30-krát stlačiť hrudník a potom 2-krát vdýchnuť," hovorí cestujúca.

Tatko sa podarilo zachrániť bábätko cez telefón:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:55 Terminátor
01:10 Zrodenie diabla
03:35 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
23:25 Letecké katastrofy XV.
00:25 Liga snov VI.
01:00 Liga snov VII.
23:05 Vražedné Miami II.
00:05 Graceland III.
01:00 Súdna sieň
23:20 Príbehy dvoch myší
23:45 Zabi nudu! II.
23:55 Wilf - čarodejnícky pes
22:25 Nebezpečné pokušení
00:00 Rodinná loupež
01:30 Temné kouty