Viete poskytnúť prvú pomoc? Policajti v Bratislave zastavovali šoférov

Viete poskytnúť prvú pomoc? Policajti v Bratislave zastavovali šoférov

BRATISLAVA / Čo by ste urobili v prípade, že ste svedkami dopravnej nehody? V prvom rade by ste asi zavolali na linku 112. Do príchodu záchranárov môže uplynúť niekoľko minút, od ktorých môže závisieť život človeka.

Skontrolujeme tep, dýchanie privoláme prvú pomoc. A v prípade, ak zranená osoba nereaguje, do príchodu záchranárov oživujeme. Striedame 30 stlačení hrudníka s dvoma vdýchnutiami. Stále sa ale nájdu ľudia, ktorí neovládajú základy prvej pomoci. Postup je pritom jednoduchý.

"Prvú pomoc nie je vôbec náročné poskytnúť, ide vlastne o to, aby sme zachránili život. Napríklad takú resuscitáciu poskytujeme 30:2, je to vlastne 30 stlačení a dva vdychy, a to je vlastne ten najhlavnejší úkon," vysvetľuje pracovníčka Červeného kríža Ivana Dzurková.

Policajti sa s pracovníkmi Červeného kríža postavili na viaceré miesta v rámci Bratislavského kraja a zamerali sa na preventívnu kontrolu preverenia úrovne vedomostí vodičov z poskytovania prvej pomoci, hlavne v súvislosti s cestnou premávkou. "Okrem toho sa policajti zamerali na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu vodičmi pred alebo počas vedenia vozidla, ako aj kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a ich spolujazdcami," povedala hovorkyňa bratislavskej polície Veronika Slamková.

"My sa ich vlastne pýtame to, či vedia prvú pomoc z autoškoly a učíme ich KPR, čo je resuscitácia, čo je samozrejme dobrovoľné, nie každý si to chce vyskúšať," pokračuje Zdurková. "Je to veľmi náučné a myslím, že veľa ľuďom pomôže vedieť, že čo robiť, aby zachránili ľudský život. Približne som to vedela, 30-krát stlačiť hrudník a potom 2-krát vdýchnuť," hovorí cestujúca.

Tatko sa podarilo zachrániť bábätko cez telefón:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
10:40 NOVÉ BÝVANIE
08:20 Varí vám to
09:15 Stratené duše II.
10:10 Stratené duše III.
08:50 Nákupné maniačky
10:15 Prvé oddelenie
10:55 Skutočné paničky z Orange County IX.
08:40 Oskar v balóne
09:00 Rybičky Flip a Flap
09:05 Sníček
08:05 Kuchař srdcem
09:50 Poslední odkaz
11:40 Hačikó: Příběh psa