Jasno
15°
Bratislava
Petronela
31.5.2025
Zomrel americký spisovateľ Norman Mailer
Zdielať na
Zahraničie

Zomrel americký spisovateľ Norman Mailer

<b>Spisovateľ známy takými knihami ako Nahí a mŕtvi či Katova pieseň a dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny zomrel vo veku 84 rokov. VIDEO: Spomienka na Normana Mailera</b>

Vo veku 84 rokov dnes zomrel americký spisovateľ a dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny Norman Mailer. Oznámila to jeho literárna agentúra.

Vo svojich viac než 40 románoch a dlhej rade esejí Mailer často čitateľov provokoval, a to najmä svojím ostrým pohľadom na politický život v Spojených štátoch a vojny vo Vietname a v Iraku.

Medzi najznámejšie Mailerove diela patrí protivojnový román z roku 1948 Nahí a mŕtvi, v ktorom použil niektoré svoje vlastné zážitky z vojny v Tichomorí. Táto kniha bola jeho prvotinou a zároveň jeho najlepšou a najúspešnejšou knihou. Osud vojakov na tichomorskom ostrove sa tu stal podobenstvom spoločenských vzťahov.

Za Katovu pieseň z roku 1979 obdržal o rok neskôr Pulitzerovu cenu. Prvého Pulitzera obdržal za dielo Armády noci o protivojnovom pochode kvôli vojne vo Vietname, počas ktorého bol zatknutý.

Veľmi známa je i jeho reportáž Oheň na Mesiaci z roku 1970 o prvom pristatí človeka na Mesiaci.

Mailer sa v októbri podrobil operácii pľúc.

Zdielať na

Najčítanejšie správy