V Paríži dražili spomienky na verejné domy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: olivier bruches/ilustračné
Záujemcovia si tu mohli kúpiť obrazy dominantných žien, šľahajúcich svojich "otrokov", staré fotografie z verejných domov vo Francúzsku a v ďalších krajinách, kópie erotických japonských rytín, zábery z policajných záťahov na prostitútky, keramické figúrky atď.
Známa parížska aukčná sieň Drouot Richelieu usporiadala dražbu predmetov vzťahujúcich sa k verejným domom a k prostitúcii vôbec. Išlo o zbierku bývalého policajta z "mravnostného". Dostal za ňu v piatok vyše 60.000 eur, teda 2,1 milióna korún.
Za niekoľko desiatok až 3000 eur si mohli záujemcovia kúpiť napríklad obrazy dominantných žien, ktoré šľahajú svojich "otrokov", staré fotografie z verejných domov vo Francúzsku a v ďalších krajinách, kópie erotických japonských rytín, zábery z policajných záťahov na prostitútky, keramické figúrky, ktoré tvorili kedysi súčasť vybavenia bordelov, s ich obľúbeným motívom vyprázdňovania.
Špeciálnejšiu súčasť ponuky tvorili francúzske či americké žetóny, ktorými zákazníci dievčatám platili. Zatiaľ čo na tých francúzskych bolo vyrazené napríklad "Bon na vstup do raja" či "Krásnym blonďatým dievčatám", kalifornské boli viac obchodnejšie - "Platí na celú noc" či "Platí na jedno číslo".
Bol tu tiež zápisník vojaka, ktorý okolo roku 1870 zrejme tieto zariadenia hojne navštevoval a s použitím veľmi technického slovníka starostlivo zaznamenal ceny jednotlivých služieb. Pohybovali sa vtedy od dvoch do šiestich frankov, ak sa malo dievča vyzliecť, bol to frank naviac.
Predali sa i zdobené vychádzkové paličky niekdajších prostitútok alebo bodce, ktorých francúzsky názov jasne napovedá, pre koho a k zasiahnutiu ktorých partií bol určený.
Súčasťou zbierky boli tiež plagáty starých filmov, ktorých námetom bolo toto najstaršie remeslo na svete, alebo seriózne poňaté staré knihy na tú istú tému.
Doterajší majiteľ zbierky, dnes asi 70-ročný Jean Feixas, strávil na mravnostnom oddelení polície desať rokov, potom mal na starosť potláčanie nelegálnych hier a kariéru zakončil na kontrašpionáži. Zbierku vraj dal dokopy z darov a z toho, čo sám kúpil, neboli to veci z úradu.
Tento bývalý policajt preukázal svojraznosť aj v literárnej oblasti - napríklad v roku 1991 vydal Históriu prdu v anekdotách od antiky po naše dni, dokonca za ňu v nasledujúcom roku dostal cenu pomenovanú po prednom predstaviteľovi hrubšej verzie francúzskeho humoru, renesančnom spisovateľovi Françoisu Rabelaisovi.