Vo väzení strávil 18 rokov. Šikanovali ho a pokúsil sa o samovraždu, kým uznali, že je nevinný

Vo väzení strávil 18 rokov. Šikanovali ho a pokúsil sa o samovraždu, kým uznali, že je nevinný

Archívna reportáž
embed kód
VARŠAVA / Poľskom znie v posledných dňoch meno Tomasz Komenda. Je to 42-ročný muž, ktorý takmer polovicu svojho života strávil v najprísnejšie stráženom väzení, kým sa preukázalo, že je nevinný. Mestský súd ho vo štvrtok pustil na slobodu. V minulosti ho odsúdili na 25 rokov väzenia za znásilnenie a brutálnu vraždu 15-ročného dievčaťa.

Vražda mladého dievčaťa sa stala takmer pred 20 rokmi počas diskotéky v obci Miloszyce. Komenda bol odsúdený napriek tomu, že 12 svedkov vypovedalo pod prísahou, že na diskotéke nebol a preukázateľne sa nachádzal na inom mieste. 

Napriek tomu bol teda označený za páchateľa a odsúdený. Za hlavný dôkaz bol uznaný vlas na oblečení obete, ktorý mal zhodný genetický kód s vlasmi Komendu. Ďalším dôkazom, ktorý mal dosah na jeho odsúdenie, bolo tvrdenie susedky jeho rodičov, že sa "až príliš podobal vrahovi, ktorého identikit zverejnila polícia".

Ako uvádza portál Novinky.cz, Tomasz Komenda po celý čas tvrdil, že je nevinný, no súd mal iný názor. Paradoxné je, že mu pomohli až rodičia obete. V minulom roku požiadali ministerstvo spravodlivosti o opätovné preskúmanie prípadu vraždy ich dcéry. Otvorenie prípadu nakoniec ukázalo, že vrahom bol iný muž.

"V podstate som polovicu života strávil vo väzení. Tie roky mi nikto nevráti. Prežil som tam hrozné veci, predovšetkým zo strany spoluväzňov, ktorí ma ako odsúdeného za vraždu neplnoletej neuveriteľne prenasledovali. Raz som sa pokúsil obesiť, iní spoluväzni ma ale v poslednej chvíli zachránili," vyjadril sa Komenda pri odchode z väznice pre TVN24.

Týždenník Polityka uviedol, že za to, čo sa stalo sú zodpovední policajti, prokurátori a sudcovia, ktorí by za to mali niesť zodpovednosť.

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:05 POLICAJTI V AKCII
09:20 Súdna sieň
10:30 ČERT NIKDY NESPÍ
08:40 Najkrajšie bývanie III.
09:50 Prison Break: Útek z väzenia
11:00 PÁLI VÁM TO
07:35 Panelák
09:00 Nákupné maniačky
10:25 SLADKÝ ŽIVOT
08:40 Oskar v balóne
08:55 Medzi nami zvieratkami
09:00 Rybičky Flip a Flap
08:30 Nowhere Boy
10:15 Angele a Tony
11:50 Něco na těch mužích je