Napätie medzi Poľskom a Izraelom stúpa. Na poľskom konzuláte sa objavili hákové kríže

Napätie medzi Poľskom a Izraelom stúpa. Na poľskom konzuláte sa objavili hákové kríže

VARŠAVA / Spor medzi Izraelom a Poľskom sa ďalej vyhrocuje. Na poľskom konzuláte v izraelskom Tel Avive sa v noci objavili hákové kríže a protipoľské nápisy. Stalo sa tak deň po tom, ako poľský premiér Morawiecki na bezpečnostnej konferencii v Mníchove povedal, že sa na holokauste podieľali aj židia. Jeho tvrdenia sa stretli s ostrou kritikou izraelských predstaviteľov.

Izraelskí politici obvinili poľského premiéra Mateusza Morawieckého z antisemitizmu. Dôvodom sú jeho slová, že na holokauste sa podieľali aj Židia. Vyjadril sa tak v rámci obrany kontroverzného poľského zákona, ktorý kriminalizuje niektoré výroky v súvislosti s druhou svetovou vojnou, ako napríklad "poľské tábory smrti".

Morawiecki v sobotu na bezpečnostnej konferencii v Mníchove povedal: "Samozrejme, že nebude trestné povedať, že tam boli poľskí páchatelia, ako aj židovskí páchatelia, ako aj ruskí páchatelia, ako aj ukrajinskí, nie len nemeckí páchatelia". Reagoval tak na otázku novinára, či bude na základe nového zákona trestné uviesť, že sa na holokauste podieľali aj poľskí páchatelia.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa rovnako zúčastnil na konferencii v Mníchove, označil vyjadrenia svojho poľského kolegu za "poburujúce" a vyplývajúce z "neschopnosti pochopiť históriu". V podobnom zmysle sa vyjadrili aj ďalší izraelskí politici.

Pozrite si archívnu reportáž o koncentračných táboroch v Poľsku:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 18 ROKOV S TV JOJ
18:25 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
19:30 ŽREBOVANIE
19:40 Hoď svišťom II.
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
19:00 Ruby z dúhy I.
19:15 Pat a Mat
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:10 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
20:15 Smrtihlav
22:25 Bavme se o sexu