Astronaut najprv záhadným rastom vyvolal senzáciu, potom správu označil za falošnú

Astronaut najprv záhadným rastom vyvolal senzáciu, potom správu označil za falošnú

Archívna reportáž
embed kód
TOKIO / Japonský astronaut Norišige Kanai, ktorý sa v súčasnosti nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa ospravedlnil za zverejnenie zlej informácie. Uviedol totiž, že za tri týždne pobytu vo vesmíre vyrástol o deväť centimetrov. Kanai sa podľa svojich slov na prianie veliteľa premeral a zistil, že v skutočnosti vyrástol len o dva centimetre.

Astronauti počas svojho pobytu na obežnej dráhe môžu vyrásť až o niekoľko percent, pretože v prostredí s mikrogravitáciou sa im predlžuje chrbtica. Treba ale povedať, že je to len dočasný efekt, niekoľko mesiacov po návrate sa výška vráti do normálu. 

Bežne vyrastú kozmonauti v priebehu pobytu v kozme o dva až päť centimetrov. Japonský člen posádky ISS v utorok na Twitteri napísal, že má veľkú novinu. "Merali sme si telesnú výšku a vyrástol som o celých deväť centimetrov!" napísal. Popri tom sa obával, či sa vojde do sedadle vesmíren lode, ktorá má limitovanú výšku. 

Ako uvádza portál Novinky.cz, štyridsaťjedenročný Kanai, ktorý sa na polročnú výpravu do vesmíru vydal v polovici decembra sa zrejme aj s ohľadom na senzáciu, ktorú vyvolal radšej opäť premeral. "Musím sa ospravedlniť za túto hroznú, falošnú správu," napísal neskôr na Twitteri bez toho, aby vysvetlil ako dospel k deviatim centimetrom. "Zdá sa, že sa do Sojuzu vojdem, uľavilo sa mi," dodal ázijský kozmonaut. 

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:05 POLICAJTI V AKCII
05:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:00 Vyvolení - Dom snov
06:50 PÁLI VÁM TO
05:10 Súdna sieň
05:50 TIPOS INFO
05:55 POLICAJTI V AKCII
05:05 Robošváb III.
05:30 Sherm a jeho mikróby
05:45 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:35 Cvokař
08:30 Nowhere Boy
10:15 Angele a Tony