Protivládne demonštrácie v Maďarsku premiéra nevyviedli z miery

Protivládne demonštrácie v Maďarsku premiéra nevyviedli z miery Zdroj: wikipedia.org
Gyurcsány, ktorého popularita v poslednej dobe stúpla zo 14 na 25 percent, v piatok povedal, že má podporu svojej strany pre ďalšie ekonomické reformy, ktoré vlani zahájil výrazným znížením rozpočtového deficitu, ktorý bol najvyšší v Európskej únii.

V Budapešti sa dnes na dvoch miestach konali demonštrácie odporcov reformnej politiky premiéra Ferenca Guyrcsánya, ktorí žiadajú jeho odstúpenie. Protestujúcich bolo podstatne menej než vlani, kedy veľké nepokoje vyvolalo priznanie premiéra, že jeho strana klamala o skutočnom stave ekonomiky krajiny, aby zvíťazila vo voľbách v apríli 2006. Analytici neočakávali, že by sa minuloročné masové akcie, pri ktorých boli stovky ľudí zranených, opakovali.

Demonštranti, ktorí sa vlani v septembri a októbri schádzali na námestí pred parlamentom, si tento rok vybrali iné miesto v centre Budapešti. Podľa agentúry MTI sa ich zišlo asi šesť stoviek. Prehovoril k nim protestantský pastor Loránt Hegedüs, ktorý Gyurcsánya nazval „sociopatickým zvieraťom". Skupina blízka hlavnej opozičnej strane Fidesz si zvolila pre druhú protivládnu akciu priestor pred prezidentským palácom, kam na ich výzvu prišlo asi tri tisíc ľudí.

Premiér však nedal najavo, že by sa mienil podvoliť a má celkom silnú podporu svojej socialistickej strany. Stovkám svojich nadšených priaznivcov dnes povedal, že „bude reformy rozširovať, nie ich rušiť. Budeme mať silu bojovať za poriadok a slobodu, nebudeme slabí a zbabelí," prehlásil.

Gyurcsány, ktorého popularita v poslednej dobe stúpla zo 14 na 25 percent, v piatok povedal, že má podporu svojej strany pre ďalšie ekonomické reformy, ktoré vlani zahájil výrazným znížením rozpočtového deficitu, ktorý bol najvyšší v Európskej únii.

Svojim rozhodným postupom si získal dôveru zahraničných investorov. Na domácej scéne sa však názory na jeho politiku rozchádzajú. Skupiny ľudí, ktoré rozhorčili jeho opatrenia, ku ktorým patria zvýšenie cien energie, poplatky za návštevy lekára a školné, chcú zorganizovať v budúcich dňoch radu protivládnych demonštrácií.

Károly Fáber, ktorý stál minulý rok na čele protestov, povedal, „že vláda bude zvrhnutá pasívnou rezistenciou".Polícia, ktorá bola minulý rok obvinená z neprimeraného násilia voči demonštrantom, tvrdí, že je pripravená zvládnuť prípadné nepokoje. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky je najpopulárnejšou stranou opozičný Fidesz s 39 percentami hlasov. Pred socialistami má však náskok len 14 percent, zatiaľ čo v auguste to bolo ešte 17 percent.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:10 Dr. LUDSKY
07:30 Panelák VII.
05:35 Profesionáli VIII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Z ulice na green
07:10 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:15 Království surikat: Příběh začíná